צילום: אי-פי

ישראל תקפה בסוריה משלוח נשק מאיראן לחיזבאללה אחרי משבר ה-S-300

מטרתו של הנשק ששולחת איראן ללבנון היא לדייק את הטילים שנמצאים ברשות ארגון הטרור. נודע כי התקיפה בוצעה אחרי הנאום של נתניהו בעצרת האו"ם, שהזהיר את איראן
גילי כהן
29 באוקטובר 2018
20:19

ישראל תקפה בסוריה משלוח נשק מאיראן, חלק מהמערכות שנועדו לדייק את הנשק של חיזבאללה, על פי הקווים האדומים שהציבה ישראל - כך פורסם לראשונה היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. התקיפה בוצעה אחרי הנאום של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת האו"ם, לפני חודש.

הרקטות שמיועדות לארגון הטרור יחמשו אותו ביכולת פגיעה בדיוק של עד עשרה מטרים. ראש הממשלה הזהיר באו"ם כי ישראל תתקוף את הפעילות האיראנית. באיראן המשיכו עם המשלוחים, למרות האזהרות גם מצד ישראל וגם מצד רוסיה.

לפני עשרה ימים דיווחה רשת פוקס ניוז כי גורמי ביון מערביים סבורים שאיראן הגבירה את משלוחי הנשק המתקדם לחיזבאללה בלבנון. על פי הדיווח, הנשק המתקדם כולל מערכות ניווט GPS שיכולות לשדרג רקטות ולהפוך אותן לטילים מדויקים.

עוד דווח כי איראן משתמשת במטוסים אזרחיים כדי להעביר את הציוד המתקדם לארגון הטרור, כאשר ביום שלישי האחרון יצא משלוח כזה על מטוס בואינג 747, שהמריא מטהראן לביירות. המטוס ביצע עצירת ביניים בדמשק.

משלוחי הנשק מיועדים ככל הנראה לשלושת אתרי הטילים ליד שדה התעופה בבירת לבנון, אותם חשף ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו בעצרת האו"ם בחודש שעבר. נתניהו הציג בנאומו מפה של ביירות בה מסומנים מתקני טילים שחיזבאללה, לדברי נתניהו, הציב בשדה התעופה. "חיזבאללה משתמש בכוונה בתושבי ביירות כמגנים אנושיים. הם הציבו מתקני טילים בתוך שדה התעופה של ביירות. יש לי מסר לחיזבאללה - ישראל יודעת מה אתם עושים, איפה אתם עושים את זה וישראל לא תיתן לכם לעשות את זה", אמר ראש הממשלה. 

לפני כחודש וחצי הצהיר מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, כי ארגונו מחזיק ביכולות בליסטיות מתקדמות, כולל טילים מדויקים ובלתי מדויקים. זאת, לדבריו, "למרות ניסיונותיה של ישראל לבלום את העברת הנשק הזה לידי חיזבאללה".