אבו מאזן וא-סיסי בליגה הערבית
צילום: אי-פי

התקדמות במאמצים להסדרה בעזה: אבו מאזן יצא לפגישה עם א-סיסי

השניים ייפגשו לראשונה על אדמת מצרים אחרי עשרה חודשים. בשנתיים האחרונות שוררת ביניהם מתיחות. הפלסטינים רוצים לקבל מהנשיא המצרי עדכון בנוגע למאמצי ההרגעה והפיוס הפנים פלסטיני. טרם הושג סיכום לגבי תשלום משכורות עובדי חמאס בעזה
גל ברגר
31 באוקטובר 2018
21:33

פרסום ראשון: ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ייפגש בעוד יומיים עם נשיא מצרים א-סיסי בשארם א-שייח', כך פורסם הערב (רביעי) בחדשות הערב. מדובר בפגישה הראשונה שלהם על אדמת מצרים אחרי עשרה חודשים, לאחר מתיחות ממושכת ביניהם. מקורות פלסטינים מסרו לכאן חדשות שהם מצפים לקבל מא-סיסי עדכון בנוגע למאמצי ההסדרה והתקדמות בנוגע לפיוס הפנים פלסטיני.

השניים נפגשו לפני כחצי שנה בשולי הפסגה הערבית בסעודיה. פגישה נוספת שתוכננה להיערך לפני העצרת הכללית של האו"ם בספטמבר – בוטלה. לפי ההערכות, הדרך לפגישה נסללה לאחר שאבו מאזן נענה לבקשת מצרים לדחות את החרפת הסנקציות על רצועת עזה. מדובר בהחלטה שהתבררה בתום כינוס המועצה המרכזית של אש"ף שהתקיימה השבוע ברמאללה.

המתיחות בין א-סיסי לאבו מאזן נמשכת כבר יותר משנתיים, והיא החריפה בחודשים האחרונים בעקבות הסירוב של אבו מאזן להתקדם בפיוס עם חמאס ועל רקע ההבנה ברמאללה שמצרים פועלת לקידום הסדר בין חמאס לישראל בציר עוקף אבו מאזן.

בנוגע למאמצי ההסדרה, טרם הושג סיכום סופי לגבי תשלום המשכורות לעובדי חמאס בעזה, כך מסרו לכאן חדשות מקורות פלסטינים ודיפלומטים מערביים. בכיר פלסטיני מסר לכאן חדשות שחמאס דורש שקטר תממן את תשלום המשכורות לעובדיו האזרחיים בעזה למשך חצי שנה. מדובר בסכום של 90 מיליון דולר – 15 מיליון דולר מדי חודש. לדברי המקור, חמאס הודיע למצרים כי הוא יישא במימון משכורות פעיליו הצבאיים, מכספי המסים שהוא גובה בעזה.

בתוך כך, ערוץ הטלוויזיה אל-ראד דיווח מעזה כי מקורות אומרים שהושגה התקדמות במו"מ המתנהל בתיווך מצרי בין הפלגים הפלסטינים ברצועת עזה לישראל. המקורות הוסיפו כי מטרת הביקור של המשלחת המצרית לרצועה מחר היא ביסוס חלק מן ההבנות הקשורות בהקלת המצור.

עוד אמרו המקורות כי השיחות בנושא נוגעות לעצירת כל צורות החיכוך עם ישראל בגדר הגבול עם עזה, ביניהן: עצירת שיגור בלוני ועפיפוני התבערה, חיתוך הגדר ופעילויות דומות. זאת בתמורה לשיפור מצב החשמל בעזה, הגדלת מרחב הדיג והכנסת הסיוע הקטרי לרצועה באמצעות האו"ם.

המקורות הוסיפו כי "הוועדה העליונה של צעדות השיבה" נוקטת במספר צעדים כדי למנוע חיכוך עם צה" במטרה שההפגנות ב"מחנות השיבה" ביום שישי הקרוב יעברו בשקט. כמו כן, צוין כי לאחר שיסתיים המו"מ עם ישראל בעניין הנ"ל יחל השלב השני: חידוש מאמצי הפיוס בין פת"ח לחמאס. המשלחת המצרית שתגיע מחר לרצועה עתידה לפגוש בין השאר את נציגי הפלגים הפלסטינים ואת אנשי "הוועדה העליונה של צעדות השיבה", כך לדברי המקורות.