מהומות ברצועת עזה, ארכיון
צילום: AP Photo/Adel Hana

דיווחים בעזה: הפלגים הסכימו לעצור את הפרחת הבלונים ואת ההתפרעויות

לפי מקורות פלסטינים ההפגנות מחר לא יהיו אלימות. ביום ראשון ייפגשו הפלגים כדי להעריך את ההתפתחויות בשטח. יחיא א-סינוואר בתום פגישה בין חמאס לג'יהאד האסלאמי: "צעדות השיבה נמשכות עד שישיגו את מטרותיהן"
רועי קייס
01 בנובמבר 2018
15:13
עודכן ב 17:17

הפלגים בעזה הגיעו להסכמה על עצירת הפרחת הבלונים וההתפרעויות, כך דיווחו היום (חמישי) מקורות בעזה. הפלגים ייפגשו ביום ראשון ברצועה כדי להעריך את ההתפתחויות בשטח. לפי הדיווח ההפגנות מחר אמורות להיות לא אלימות, וכל צורות העימות הישיר עם ישראל, בין אם מדובר בבלוני תבערה, פריצה לגדר או פעולות של יחידת "החיכוך הלילי" או יחידת הצמיגים, ייפסקו עד יום ראשון כדי לתת הזדמנות למאמצים של מצרים ליישם את ההסכמים ולהכין את הקרקע לשלב הבא.

בד בבד אמר היום מנהיג חמאס בעזה, יחיא א-סינוואר, בתום הפגישה בין חמאס לג'יהאד האסלאמי, כי "צעדות השיבה ימשכו עד שישיגו את מטרותיהן ובראשן שבירת המצור ולאחר מכן הפעולות יצטברו לכדי שחרור ושיבה".

מקור פלסטיני אמר לסוכנות הידיעות הטורקית "אנאדול" שהמודיעין המצרי השיג התקדמות ניכרת במאמצים להגיע להפסקת אש בין ישראל לחמאס בעזה. זאת חרף התנגדותו של יו"ר הרשות אבו מאזן להליך ודרישתו שהמהלך יתבצע רק לאחר פיוס בין פתח לחמאס, ומסירת השלטון על רצועת עזה לידי הרשות הפלסטינית.

על פי המקור, מדובר בהסכם רגיעה הדרגתי שייושם בשלושה שלבים. השלב הראשון הוא המשך הזרמת הדלק לתחנת החשמל של עזה מצד קטר ותשלום משכורות הפקידים האזרחיים של חמאס ברצועה. בשלב השני תחנת החשמל בעזה תחל לפעול על גז טבעי, מה שיפחית את עלויות הפעלתה וזרם החשמל שישראל מספקת ושיפור מנגנון הפעילות של מעבר רפיח. בשלב השלישי תשוקם הרצועה בהתאם לתכניתו של שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, תכנית שעלותה 600 מיליון דולר.

במקביל, לפי המתווה, חמאס יפסיק להפריח בלוני תבערה ולאחר מכן ייפסקו הניסיונות לחבל בגדר המערכת. בנוסף בחמאס יפעל להרחיק את הציבור מהגדר כחמש מאות מטרים מהגדר.

בהודעה משותפת של חמאס והג'יהאד האיסלאמי אחרי פגישת ההנהגות בעזה הדגישו הצדדים את עומק היחסים בין הארגונים, את דבקותם ב"התנגדות" ואת המשך צעדות השיבה. הצדדים קראו לרשות הפלסטינית להסיר לאלתר את הסנקציות מעל רצועת עזה ולחזק את האחדות הלאומית כדי להיאבק ב"עסקת המאה".

על רקע מאמצי ההסדרה, אותר היום בלון חשוד בגן ילדים ביישוב במועצת אשכול. הבלון אותר על ידי הגננת שהרחיקה את הילדים ממקור הסכנה והזעיקה את אנשי הביטחון. הפריט נאסף מן המקום וטופל על ידי גורמי הביטחון.

באירוע נוסף רכבו של קצין ביטחון במועצת שדות נגב על באש, כפי הנראה לאחר שבלון תבערה פגע בו. לא היו נפגעים באירוע. במקביל דווח על שריפה נוספת בעוטף עזה לאחר שבלון תבערה נחת בשדה חקלאי.