רה"מ נתניהו בביקור מדיני רשמי בעומאן

בכיר ישראלי: "פגישת נתניהו עם הסולטן העומאני נעשתה ללא תיאום עם ארה"ב"

השגריר האמריקני בעומאן שמע על המגעים לביקור, רק מהרשויות במדינה. בשבוע הבא ייצאו לעומאן גם השר כ"ץ ובכירים מהמשרד לענייני מודיעין. בכיר בראמללה: "העומנים רוצים לארח מפגש פסגה בין נתניהו לאבו מאזן". עם זאת, יו"ר הרשות הבהיר כי הוא מתנגד לכל מעורבות אמריקנית ישירה בכל מו"מ בעתיד
גילי כהן וגל ברגר
01 בנובמבר 2018
22:53

אחרי ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו בעומאן בשבוע שעבר, אומר היום (חמישי) גורם ישראלי בכיר כי הביקור לא תואם עם ארצות הברית וכי השגריר האמריקני במדינה שמע על המגעים לביקור רק מהרשויות בעומאן. לדברי הגורם,  על מועד הפגישה בין נתניהו והסולטאן קאבוס, שקיומה תואם במשך שנה וחצי בידי המוסד, ידע השגריר האמריקני רק לאחר שבוטלה לו פגישה עם גורם בסולטנות. בלשכת נתניהו ובבית הלבן סירבו להתייחס לסוגיה.


הקשר בין ישראל והמדינה מהמפרץ הפרסי לא מסתיים בביקור נתניהו. בשבוע הבא ייצאו לעומאן גם שר התחבורה ישראל כ"ץ ובכירים מהמשרד לענייני מודיעין, שצפויים לשוחח על שיתופי פעולה נוספים בין שתי המדינות.

בתוך כך, פקיד בכיר בראמללה מספר לכאן חדשות כי העומאנים מנסים לקרב בין עמדותיהם של נתניהו ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ולראות אם יש מכנה משותף שאפשר להיבנות עליו. לדברי הפקיד, אם יצליחו העומאנים לגשר בין שני הצדדים, הם ירצו לארח מפגש פסגה בין שני המנהיגים בסולטנות. עוד הוסיף הבכיר, כי ממה ששמעו מעומאן, ניתן ללמוד שאין שום שינוי בעמדת נתניהו.

הבכיר ציין כי ברמאללה משוכנעים שארצות הברית עומדת מאחורי היוזמה העומאנית, אף שהדבר לא נאמר להם. אבו מאזן הבהיר לעומאנים שהבסיס לכל משא ומתן הוא הסכמה ישראלית לשתי מדינות בקווי 67'. כמו כן, הבהיר להם שהפלסטינים מתנגדים למעורבות אמריקנית ישירה בכל משא ומתן בעתיד.

 

תגיות:
עומאן