ג'מאל חאשוקג'י
צילום: אי-פי

נתניהו: "רצח העיתונאי נורא, אך יש למצוא דרך לכך שסעודיה תישאר יציבה"

ראש הממשלה, שהשתתף בפורום קריובה בהשתתפות ארבעה מנהיגים אירופיים, התייחס להסתבכות הסעודית בפרשת חשוקג'י. זאת על רקע דיווחים לפיהם ניסה לשכנע את ממשל טראמפ לגבות את יורש העצר הסעודי. לאחר ההשתתפות בפורום הוסיף נתניהו: "בולגריה, יוון, רומניה וסרביה יקדמו שיפור ביחס אלינו באו"ם"
יערה שפירא
01 בנובמבר 2018
12:55

הבליץ המדיני של נתניהו: ראש הממשלה נפגש היום (שישי) עם מנהיגי בולגריה, יוון, סרביה ורומניה במסגרת "פורום קריובה" המאגד מדינות אלו. הפורום התכנס הפעם על אדמת בולגריה.

במהלך נאומו בפורום נתניהו התייחס  להסתבכות הסעודית  בפרשת חשוקג'י ואמר: "מה שאירע בקונסוליה באיסטנבול היה נוראי ויש לטפל בכך באופן הראוי. אך בו בזמן אני אומר שחשוב מאוד למען יציבות האזור והעולם שסעודיה תישאר יציבה ויש למצוא דרך להשיג את שני היעדים כיוון שאני חושב שהבעיה הגדולה יותר היא מצד איראן ועלינו לוודא שאיראן לא תמשיך בפעילויות העוינות כפי שהיא עושה בשבועות האחרונים באירופה. חשפנו שתי מתקפות טרור, אחת בפריז והשניה בקופנהגן שאורגנו על ידי השירותים החשאיים של איראן. חסימת איראן היא במעלה אג'נדה שלנו לביטחון, לא רק של ישראל אלא גם לאירופה ולעולם".


לאחר הפגישות שקיים עם בויקו בוריסוב, אלכסיס ציפראס, אלכסנדר וויציץ' ויוריקה דנצ'ילה נשמע ראש הממשלה מרוצה ואמר בסרטון שפרסם: "אני כאן בפסגה של ארבע מדינות. זו הפעם הראשונה שהם הזמינו מנהיג מחוץ לארבע המדינות להשתתף בפורום. זה כבוד גדול לישראל ומשקף את המעמד העולה של ישראל בעולם. ספציפית כל אחד מהם הבטיח לי שהם יקדמו שיפור בהצבעות שלהם בעניינים שקשורים לנו גם באיחוד האירופי וגם באו"ם. מנגד, כולם רוצים שנקדם את צינור הגז מלוויתן לאירופה ולבלקנים. הם מאוד רוצים בגז הישראלי ובטכנולוגיה של ישראל. זה סימן טוב".


נשיא סרביה וויציץ' פירט בנוגע לפן הכלכלי בשיחות שהתנהלו עם ראש הממשלה. לדברי המנהיג סרביה: "קיימנו דיון בחיבור לאנרגיה וזה חשוב למדינות הבלקן. דיברנו עם נתניהו על פרוייקטים כמו 'איסט מד' ואספקת גז לאזור וביקשתי תמיכה בזה וזה הולך להיות פתרון הכי טוב לאזור. אני מאמין שעד דצמבר הדברים יהיו מפורטים יותר ויכללו עוד מדינה מהאזור בפרויקט הזה".

לדברי ראש ממשלת רומניה יוריקה דונצ'ילה: "דנו (עם נתניהו) במלחמה בטרור, בטחון אנרגטי ומיזמים הקשורים לישראל. אנחנו רוצים בעתיד למשוך כמה שיותר השקעות ברומניה. זה קשור גם לעתיד האיחוד האירופי ואנחנו נהיה הנשיאים הבאים שלו. היום הייתה לנו עוד הזדמנות לאשר את המחויבות שלנו לחיזוק הקשרים עם ישראל ברמה אזורית וגם אירופאית. תודה לנתניהו על הדיונים הפורים שהיו לנו ומקווה שיהיו עוד כאלה בעתיד".