הסנקציות על איראן, אילוסטרציה
צילום: אי-פי

הסנקציות האמריקניות נגד איראן נכנסו לתוקף: "החריפות ביותר מאז ומעולם"

העיצומים החדשים עוסקים אוסרים על מסחר בנפט וביצוע עסקים עם בנקים איראניים. בנוסף הוטלו עיצומים על יותר מ-600 בני אדם וגופים איראניים. שמונה מדינות קיבלו פטור זמני מן האיסור לקנות נפט מטהראן. דני דנון בכאן רשת ב': "האמריקנים ימשיכו ללחוץ ובאירופה צריכים להחליט מה לעשות עכשיו"
מערכת כאן חדשות
05 בנובמבר 2018
07:38

הסנקציות שהטילה ארצות הברית נגד איראן נכנסו הבוקר (שני) לתוקף. לדברי שר החוץ האמריקני מדובר בעיצומים "החריפים ביותר מאז ומעולם". הסנקציות ישפיעו על המסחר בנפט עם איראן ועל עסקים עם בנקים איראניים. בנוסף הוטלו עיצומים על יותר מ-600 בני אדם וגופים איראנים.

במסגרת העיצומים נאסר, בין היתר, לחברות ממדינות העולם לסחור עם איראן ולקנות ממנה נפט, המשמש כמקור ההכנסה העיקרי של המדינה. בנוסף נאסר עליהם לעשות עסקים עם בנקים איראניים. חברות שיפרו את העיצומים צפויות להיענש ולהיות מסולקות מן המערכת הפיננסית של ארצות הברית.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, התייחס בריאיון לתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' לסנקציות ואמר לליאת רגב כי "האמריקנים ימשיכו ללחוץ ובאירופה צריכים להחליט מה לעשות עכשיו. רשמית בירות אירופה דבקות בעמדתן, אך ככל שחברות נוספות מפסיקות לעבוד עם איראן לממשלות לא נשאר שום דבר לעשות בנושא".

העיצומים צפויים להשפיע על שוקי הנפט בעולם, אך לפי הערכות סעודיה תוכל לספק את הביקוש לנפט. למרות העיצומים, העניקה ארצות הברית לשמונה מדינות פטור זמני מן האיסור לקנות נפט מאיראן, ביניהן: בסין, הודו, קוריאה הדרומית, יפן טורקיה.

מאז פרשה ארצות הברית מהסכם הגרעין עם איראן בחודש מאי השנה איבד המטבע האיראני, הריאל, יותר משני שלישים מערכו. כמו כן, ייצוא הנפט שלה צנח בתקופה זו בכמיליון חביות ליום.

תגיות:
דני דנון