הר הבית
צילום: אי-פי

בצל המתיחות עם ירדן: המשטרה ממליצה להגביר את תדירות ביקורי הח"כים בהר הבית

פרסום ראשון: במסמך רשמי, שאושר כעמדה הרשמית של המשטרה, קובע מפקד מחוז ירושלים כי הביקורים לא הובילו לאירועים חריגים במתחם – ולכן ניתן לקיימם אחת לחודש, במקום אחת לשלושה חודשים. ההחלטה עוברת לידי נתניהו, שיצטרך להכריע בנושא בעיצומו של המשבר עם עמאן
גילי כהן
05 בנובמבר 2018
22:01

דווקא בזמן שהמתיחות ביחסים בין ישראל לירדן עדיין בעיצומה, היום (שני) פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי המשטרה ממליצה להגביר את תדירות הביקורים של חברי הכנסת על הר הבית. כעת, בעקבות ההמלצה שאושרה גם על ידי המפכ"ל - הכדור עובר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שיצטרך להכריע בסוגייה.


מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב יורם הלוי, המליץ בימים האחרונים לאפשר לחברי הכנסת לבקר על ההר פעם בחודש, במקום אחת לשלושה חודשים כפי שהונחו בתקופה האחרונה. עמדתו של המפקד אושרה גם על ידי המפכ"ל, רוני אלשיך.

במהלך גל טרור הבודדים שפרץ ב-2015, ראש הממשלה נתניהו אסר באופן מוחלט על ביקורים של חברי כנסת על הר הבית, אף על פי שבשלב מסוים השר לביטחון הפנים וגם המשטרה סברו שכן ניתן היה לאפשר ביקורים כאלה. בסופו של דבר, רק ביולי האחרון, במדיניות שנקבעה על ידי המטה לביטחון לאומי, אושר לחברי הכנסת לבקר בהר, אך רק אחת לשלושה חודשים.

כעת, במסמך שהעביר ניצב הלוי – ואושר על ידי המשטרה כעמדתה הרשמית – הוא קובע שעד כה לא נרשמו אירועים חריגים בעקבות עלייה של חברי כנסת להר. עוד מציין ניצב הלוי כי בידי המשטרה אין מודיעין על פעילות כזו, ולכן ניתן לאפשר יותר ביקורים על ההר. מפקד המחוז אף קבע כי אם המצב יישאר בעינו, אין כל בעיה להסיר לחלוטין כל מגבלה על ביקורים של חברי כנסת במקום.

לאחרונה שוררת מתיחות ביחסי ישראל-ירדן, לאחר שהממלכה הודיעה כי היא היא מסיימת את הסכם החכירה על השטחים אל-באקורה ואלר'מר, שנמצאים סמוך לצופר ונהריים בעמק הירדן.  משרד החוץ הירדני מסר למקבילו הישראלי שני מזכרים בדבר ההחלטה על סיום ההסכם, שנחתם עם חתימת הסכם השלום בין המדינות ב-1994. 

גורם ירדני אמר אתמול לעיתון "אל-חיאת" כי ישראל פנתה לארצו בבקשה רשמית לקיים התייעצות בנושא. לצד זאת, הוא הדגיש שארצו דבקה בהחלטה להשיב את השטחים הללו לידיה.