דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

רגע לפני בחירות האמצע: המאמץ האחרון של טראמפ

נשיא ארה"ב טען כי הדמוקרטים יהרסו את הכלכלה אם ייבחרו: "הם מייצרים אספסוף, הרפובליקנים מייצרים מקומות עבודה"
סוכנויות הידיעות
06 בנובמבר 2018
07:20

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, המשיך הלילה (שלישי) בקמפיין שלו למען המועמדים הרפובליקנים המתמודדים בבחירות האמצע לקונגרס האמריקני, שייערכו היום. בעצרת באינדיאנה טען טראמפ כי הדמוקרטים יהרסו את הכלכלה אם ייבחרו. לפנות בוקר השתתף בעצרת האחרונה שלו, במדינת מיזורי.

בתוך כך, פייסבוק חסמה כ-30 חשבונות באתר שלה ויותר מ-80 חשבונות אינסטגרם מחשש שהם עלולים לשמש מדינות זרות כדי להתערב בבחירות היום. רשויות החוק האמריקניות הודיעו כי אין בידיהן התרעה על התערבות אפשרית בבחירות, אך קראו לאזרחי ארצות הברית להיות ערניים. לדבריהן, מדינות זרות - במיוחד רוסיה - עלולות לנצל את הרשתות החברתיות כדי להפיץ מידע כוזב ולהשפיע על רגשות הבוחרים.

בריאיון שנערך אמש, אמר הנשיא האמריקני כי הוא מתחרט על כמה מן ההתבטאויות השנויות במחלוקת שלו במהלך הקמפיין: "הלוואי שהיה לי טון רך יותר", אמר. בשעות האחרונות שבילה באוהיו, אינדיאנה ומיזורי, שם דיבר על הגירה בלתי חוקית ותקף בפראות את הדמוקרטים: "ההבדל בבחירות הללו לא יכול להיות ברור יותר", אמר טראמפ בעצרת האחרונה שלו בקייפ ג'יררדו, מיזורי. "הדמוקרטים מייצרים אספסוף, זה מה שקרה. הרפובליקנים מייצרים מקומות עבודה".

בציוץ שפרסם אתמול בטוויטר, הזהיר הנשיא כי רשויות החוק הונחו להשגיח מקרוב על כל הצבעה בלתי חוקית שעלולה להתרחש בבחירות היום. הנשיא אף השמיע טענה שגויה שלפיה מיליוני קולות בלתי חוקיים הושלכו ב-2016, מה שהעניק לו מספר נמוך יותר של קולות לעומת יריבתו, הילארי קילנטון, ומנע ממנו לנצח בבחירות ה"פופולאריות".

בבחירות היום מתמודדים על כל 435 המושבים בבית הנבחרים. המפלגה הדמוקרטית מקווה לזכות ברוב בבית הנשלט בשנתיים האחרונות בידי הרפובליקנים, מה שיאפשר להם לחסום מקצת מפעולותיו של הנשיא ואולי אף להדיחו. בסנאט, שגם בו רוב למפלגה הרפובליקנית, מתמודדים על 35 מושבים - כשליש ממספר המושבים. השנה מתמודדות גם מספר שיא של נשים. כ-185 מהן מנסות להיבחר כחברות בית הנבחרים ו-11 כמושלות של מדינות. 

בבחירות האמצע ייבחרו גם כמעט 40 מ-50 מושלי המדינות בארצות הברית. הנשיא טראמפ הודה אמש כי הבחירות הן במידה רבה משאל עם על אמון הציבור בדרכו. הוא שב והזהיר כי אם יזכו הדמוקרטים ברוב בבית הנבחרים - הם יפעלו כדי למחוק את הישגיו. "הכל שברירי מאד", אמר טראמפ.