אדרי, ב-2015
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פנייה לוועדה למינוי בכירים: אדרי לא עבר פוליגרף כנדרש, חייבו אותו לעבור את הבדיקה

פרסום ראשון: אנשי משטרה בדימוס דורשים שהמועמד לתפקיד המפכ"ל יעבור את הבדיקות הרגישות, כפי שעשו המועמדים האחרים. אדרי פרש מהמשטרה רגע לפני שהחוק החדש נכנס לתוקף ולא ביצע את הבדיקה הכוללת שאלות רגישות
רועי ינובסקי
06 בנובמבר 2018
09:05
עודכן ב 14:31

פרסום ראשון: אנשי משטרה בדימוס פנו לוועדת גולדברג למינוי בכירים, בדרישה כי משה (צ'יקו) אדרי יעבור בדיקות פוליגרף והתאמה תעסוקתית – כפי שעשו קצינים בכירים במשטרה, כך פורסם הבוקר (שלישי) בתכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב'. הפונים טוענים כי אם בקשתם לא תתקבל הם יפנו לבג"ץ, בטענה לאפליה.

מדובר בבדיקות שעובר כל קצין בדרגת תת-ניצב והן נכנסו לתוקפן מסוף שנת 2017. אדרי הודיע באותה תקופה על פרישתו מהמשטרה לכן לא נאלץ לעבור את הבדיקות. בניגוד למועמדים האחרים לתפקיד. בוועדה שהתקיימה בכנסת בנושא השנה, נאמר שיותר ממאה קצינים כבר עברו את הבדיקות.

מדובר בבדיקה בה נשאלות שאלות רגישות מאוד, בנוגע לקשרים עם פוליטיקאים, אנשי עסקים וגורמי פשיעה. בנוסף נבדקים נושאים אישיים רגישים, אמינות ונושאים ערכיים שונים. הדרישה לפיה אדרי יעבור גם הוא את הבדיקות עשויה לעכב את מינוי המפכ"ל הבא.

גורמים בסביבתו של אדרי מדגישים בתגובה לפרסום, כי "אדרי בתפקידו כמנכ"ל המשרד לבטחון הפנים מעולם לא התבקש לעבור בדיקת פוליגרף, וכי הוא גם מעולם לא התנגד לעבור בדיקת פוליגרף". 

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, הודיע ביום שישי כי החליט למנות את ניצב בדימוס אדרי למפכ"ל המשטרה. אדרי צפוי להיות המפכ"ל ה-19 של הארגון ויחליף בתפקידו את רב ניצב רוני אלשיך. אדרי פרש מהמשטרה בתחילת השנה ומאז משמש כמנכ"ל המשרד לביטחון הפנים.

ההחלטה עוררה זעם בקהילה הגאה, מאחר שאדרי שימש כמפקד מחוז ירושלים בשנת 2015 אז נרצחה הנערה שירה בנקי על ידי ישי שליסל במצעד הגאווה שנערך בעיר. אדרי ספג הערה פיקודית בעקבות האחריות למחדל שאפשר את הרצח.

יושב ראש הבית הפתוח לגאווה וסובלנות בירושלים, ערן גלובוס, פרסם תגובה חריפה בעקבות הבחירה באדרי. גלובוס כתב כי: "אנחנו מוטרדים מההודעה המינוי, לנוכח המחדלים החמורים שקרו תחת פיקודו במצעד הגאווה והסובלנות. השוטר מס' 1 חייב להוות דוגמה אישית. מחדל המשטרה במצעד באחריותו של אדרי הוא כתם עכור על המינוי".

תגיות:
משטרה