שרת המשפטים שקד והיועמ"ש מנדלבליט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועמ"ש הבהיר: "ההתבטאויות של זילבר - לא על דעתי"

מנדלבליט הדגיש כי דברי הביקורת של זילבר על חוק "הנאמנות בתרבות" של השרה רגב היו בניגוד למה שסיכם עמה. שקד הודיעה הערב כי זילבר לא תייצג עוד את עמדת הממשלה בכנסת ובכך הטילה עליה סנקציה חסרת תקדים
תמר אלמוג
06 בנובמבר 2018
20:54

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר הערב (שלישי) כי התבטאותה של המשנה שלו דינה זילבר לא הייתה על דעתו והייתה בניגוד למה שסיכם עמה. כך פורסם ב"חדשות הערב" בכאן 11. בעקבות ההתבטאות הודיעה שרת המשפטים איילת שקד כי זילבר סיימה לייצג את עמדתה, את עמדת משרד המשפטים ואת עמדת הממשלה והיא אינה רשאית להגיע לממשלה או לכנסת כנציגת המשרד.


כמו כן נודע כי מנדלבליט נזף בזילבר על התבטאות קודמת שלה והוא צפוי לעשות כן גם כעת. שקד עדכנה את היועץ המשפטי לממשלה לפני שהוציאה את מכתבה ודרשה שייפטר אותה, אולם מנדלבליט לא שוחח עם זילבר על התנהלותה גם לפני הוצאת המכתב, בו הסבירה שקד כי בהתבטאות האחרונה של זילבר היא "חצה את הגבול".

זילבר מתחה ביקורת על החוק שמכונה "נאמנות בתרבות" ועבר אמש בקריאה ראשונה. "תרבות היא דמיון חופשי, יופי וריבוי קולות, אומץ והתרסה, וכנות וביטוי שאיננו מתחנף, שאינו מתאים את עצמו למבחני התאמה שלטוניים", אמרה המשנה למנדלבליט. זילבר אמרה ש"אנחנו משתנים והארץ שינתה את פניה. הימים מביאים לא רק חוקים חדשים אלא מילים חדשות – נאמנות, משילות ועוד".

זילבר המשיכה: "שיח חברתי ופוצע – האם יש מי שנאמן ויש גם מי שבוגד. הבו לנו עם ממושמע ומחונך שחשיבותו אחידה. מגילת העצמאות קוראת להיות עם חופשי בארצנו בכול ובעיקר בתרבות". בתגובה לכך, כאמור, הודיעה שרת המשפטים שקד כי זילבר סיימה לייצג את עמדתה, את עמדת משרד המשפטים ואת עמדת הממשלה והיא אינה רשאית להגיע לממשלה או לכנסת כנציגת המשרד.

חבר הכנסת ניסן סלומינסקי, יו״ר ועדת החוקה, אמר כי המשנה למנדלבליט ביטאה את עמדותיה האישיות שחורגות באופן קיצוני מעמדת הממשלה. "בכך החריגה את עצמה ביכולת לייצג את משרד המשפטים בפרט ואת ממשלת ישראל בכלל. כל מה שנשאר לעשות הוא להשלים את הצעד הפורמלי המתבקש", אמר יו"ר ועדת החוקה.

ראש האופוזיציה ציפי לבני תקפה את החלטתה של שקד: ‏״ההשתלחות הפומבית של שרת המשפטים במשנה ליועץ המשפטי לממשלה היא עוד שלב בהטלת אימה ופחד על עובדי המדינה ושומרי הסף. הבירור שעושה היועץ המשפטי לממשלה צריך להיות בינו לבין המשנה לו ולא משפט שדה פוליטי. בינתיים חוק הנאמנות במשפט עוד לא עבר".