צילום: Tomer Neuberg/Flash90, Yonatan Sindel/Flash

עו"ד דוד שמרון מגיב להמלצות בתיק 3000: "למיטב ידיעתי לא עברתי כל עבירה"

עורך הדין המקורב לראש הממשלה נתניהו, החשוד בעבירות תיווך לשוחד בפרשת הצוללות, הבהיר כי הוא מעריך שהתיק בעניינו ייסגר בפרקליטות. בתאגיד הגרמני טיסנקרום הגיבו לפרסום בישראל ואמרו כי "לעובדינו לא היה חלק בביצוע העבירות". פרטים חדשים: בין החשודים שהמשטרה המליצה להעמיד לדין גם יועצו של השר יובל שטייניץ רמי טייב, היועץ האסטרטגי צחי ליבר ומי שהייתה סגנית יו"ר המועצה לביטחון לאומי עתליה רוזנבאום
עמיחי שטיין ואנטוניה ימין
08 בנובמבר 2018
14:57

אחרי פרסום חוות הדעת של המשטרה, שלפיה התגבשה תשתית ראייתית להעמיד לדין 12 חשודים בפרשת הצוללות, הגיב היום (חמישי) עורך הדין דוד שמרון, אחד מהאנשים הקרובים ביותר לראש הממשלה בנימין נתניהו, לחשדות נגדו: בשיחה עם כתב כאן חדשות הוא אמר כי "לפי ידיעתי לא עברתי שום עבירה".


"אנחנו ניתן תגובה מסודרת", אמר שמרון בשיחה. "הדבר היחיד שאני יכול לומר בשלב הזה הוא שאני לא הספקתי לקרוא את ההמלצה המפורטת. לפני ידיעתי אני לא עברתי שום עבירה ולפי הערכתי התיק הזה ייסגר בפרקליטות".

גם בתאגיד הגרמני טיסנקרופ, שסיפק לישראל צוללות, הגיבו לפרסום הממצאים, ואמרו כי "לנו חשוב להבהיר כי לעובדי טיסנקרופ לא היה חלק בביצוע העבירות המדוברות. בשלב הזה אנו מחכים לקבל את חוות הדעת המלאה מהמשטרה כדי לגבש צעדי המשך. אין לנו יכולת לקבוע בשלב הזה אם עסקת הצוללות תצא לפועל או לא. כל ניסיון שכזה יהיה בגדר ספקולציה בלבד ואנו שואפים לבדיקה רצינית של הדברים". 

מפרטים חדשים בפרשה עולה כי המשטרה המליצה להעמיד לדין 12 חשודים בסך הכול, ביניהם גם יועצו של השר יובל שטייניץ רמי טייב, היועץ האסטרטגי צחי ליבר ומי שהייתה סגנית יו"ר המועצה לביטחון לאומי עתליה רוזנבאום. עד המדינה בפרשה הסבוכה, מיקי גנור, סיפק הקלטות רבות הממחישות את היקף הקשרים שלו עם אבריאל בר יוסף, דוד שמרון ואליעזר מרום, וחיזקו מאד את הראיות לעבירות שוחד באמצעות עסקאות סיבוביות וחוזי ייעוץ פיקטיביים.

מדובר באחד מהתיקים המורכבים והרגישים ביותר שניהלה המשטרה, שנחשפה לעולם תוכן חדש של שחיתות ברכש אסטרטגי וביטחוני. החקירה החלה בעקבות התחקיר של רביב דרוקר בערוץ 10. ביולי 2017 נעצר מיקי גנור. החומרים שמסר הדהימו את החוקרים עד כדי כך שהם החליטו לבצע במשך 72 שעות בדיקות קפדניות מסביב לשעון כדי לאמת חלק מהחומרים, לראות שאכן יש דברים בגו, משום שחלק מהפרטים שמסר היו נראים מופרכים בתחילה.

גנור מספר לחוקרים שמשנת 2009 הוא מצליח לרתום עובדי ציבור ובכירים לטובתו באמצעות שלוש דרכים: הבטחה לתמורה עתידית באמצעות חוזי ייעוץ פיקטיביים, העברת כסף באמצעות מתווך, שמקבל שירותים עבור ייעוץ פיקטיבי או בצורה ישירה אחרי השירות באמצעות חוזה ייעוץ פיקטיבי. הכסף כולו הוא בתמורה לקידום האינטרסים של טיסנקרופ. החקירה התמקדה ברכש הצוללת השישית וארבע ספינות לטובת הגרמנים.

תחילת מערכת היחסים של גנור ב-2009 מול צ'ייני ואבריאל בר יוסף, חבריו מהשירות בחיל הים. הם אלו שלוחצים על טיסנקרופ למנות את גנור למתווך, למרות שהם בכלל לא אמורים לעסוק בנושא הרכש הביטחוני. צ'ייני דורש תמורה – להעסיקו כיועץ, ומקבל ממנו 580 אלף שקל לאורך תקופה. יש למשטרה הקלטות שמעידות שהייעוץ היה פיקטיבי. בר יוסף גם כן דרש כסף, דרך תא"ל במיל' שי ברוש. גנור משלם לו 580 אלף שקלים, חלק מהכסף שמיועד לבר יוסף. בר יוסף וגנור לאורך תקופה רקמו עסקים משותפים ליום שאחרי – עסקאות נדל"ן ועסקאות רכש ביטחוני. במקביל בר יוסף פועל מול טיסנקרופ.

פרקליטו של בר-יוסף, עו"ד ז'ק חן, מסר: "הודעת המשטרה נגועה באותה המגמתיות שאפיינה את החקירה כולה. אין לנו ספק שבחינה עניינית ורצינית של העובדות, שתעשה על ידי הפרקליטות, תעלה שלא נפל פגם בהתנהלותו של אבריאל בר יוסף".

תגובת פרקליטו של מרום, עו"ד אייל רוזובסקי: "צ'ייני טען ועדיין טוען לחפות מוחלטת. מצטערים שזו ההמלצה ומזכירים שלהמלצת משטרה אין משמעות משפטית. הסמכות בעניין היא בידי הפרקליטות שרק עתה התיק הועבר לידיה". עורך הדין ירון קוסטליץ, פרקליטו של השר לשעבר זנדברג, מסר כי הוא משוכנע שהפרקליטות תגיע למסקנה ש"אין מקום להגיש כתב אישום נגד מר זנדברג, וכי לא נפל בו דופי". 

עו"ד איריס ניב סבאג, המייצגת את שי ברוש: "ברוש הוא איש רב זכויות שתרם רבות לביטחון ישראל, אך בתקופה הרלוונטית היה אדם פרטי ובנסיבות אלה עצם הניסיון לייחס לו עבירה, מרחיק לכת. אני מאמינה כי כך יעלה לאחר בחינת הדברים על ידי הפרקליטות".

על פי המשטרה, העבירות בוצעו במסגרת רשת של מערכות יחסים שכללה עובדי ציבור, גורמים עסקיים ונושאי משרה בכירים, ששימשו כמתווכים בעסקה בשנים 2009 עד 2017. המעורבים חשודים כי לצד העסקה עבור המדינה, קידמו אינטרסים עסקיים נוספים.