הרוגי האסון בנחל צפית
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

דוח מכינת "בני ציון": על אף האסון בצפית, ראוי שהמכינה תמשיך להתקיים

כחצי שנה לאחר האסון בנחל, בו נהרגו 10 בני נוער, דוח של הנהלת המכינה על התנהלותה מצא כשלים שונים, כמו צוות מדריכים לא מנוסה ומדיניות של יצירת עומס על החניכים. לצד זאת, הנהלת "בני ציון" קובעת: "נעמוד ביעדים שהצבנו לעצמנו"
לירן כוג'הינוף
09 בנובמבר 2018
13:56

כחצי שנה לאחר האסון בנחל צפית בערבה, בו נהרגו עשרה בני נוער, פרסמה היום (שישי) מכינת "בני ציון", שארגנה את הטיול בו אירע האסון, דוח לפיו "ראוי שהמכינה תמשיך להתקיים". הדוח אמנם עוסק בפעילות המכינה לפני האסון, ולא במהלכו, אך הוא עדיין מצביע על כשלים שונים בהתנהלות הנהלת "בני ציון".

בדוח צוין כי צוות המדריכים לא מספיק מגוון ומנוסה, הפועל תחת עומס. הצוות כלל מדריכים שברובם המכריע היו בעלי ניסיון מקצועי נמוך וללא השכלה אקדמית, ועם תחלופה מהירה יחסית. כמו כן, "בני ציון" הייתה ידועה בתור מכינה אינטנסיבית במיוחד. חלק מהבוגרים מעידים על מחסור בשעות שינה, תזונה לא מספיק מגוונת ובריאה וחוסר בזמן אישי לתהליכי עיבוד ומנוחה.

"התנהלות זו נבעה בין היתר מרצון למקסם את התהליך החינוכי ולהימנע מ'פינוק', לצד דגש גבוה על מיצוי הזמן בשנת המכינה ו'קידוש העומס'", נכתב בדוח. בנוסף, חלק מאנשי הצוות במכינה טענו שמדיניות הבטיחות נבנתה ללא היעזרות מספקת בגורמי חוץ, ועל חוסר בהכשרות מקצועיות ובבקרה מובנית.

על אף כל זאת, הדוח מציין כי בשל שלוש סיבות מרכזיות המכינה צריכה להמשיך להתקיים: הערכים העומדים בבסיס הארגון, השינויים המהותיים שנעשו בעמותה לאחר האסון בצפית, והחשיבות החברתית של המוסד. "בכוונתנו לבחון את עצמנו מדי תקופה ולפרסם את העמידה שלנו ביעדים שנציב לעצמנו ואת מצבנו הבטיחותי", נכתב בדוח שנחתם על ידי מנכ״לית המכינה שירה אטינג ועל ידי חברי הוועד המנהל.

הדוח מפרט גם שורה של הסדרי בטיחות שעל המכינה לנקוט. "לא נפתח את שנת הלימודים הבאה ללא יישום של כלל הסעיפים המופיעים בתוכנית העבודה, ולא נשקוט עד שנגיע למימוש אופטימלי של התהליך. זוהי מחויבותנו", נכתב בדוח. 

הורי ההרוגים באסון בנחל צפית מסרו בתגובה לדוח המכינה: "הדוח מהווה אמירה נוקבת, שאכן, כפי שאנו טוענים, יש כשלים ומחדלים שחובה ללמוד ולתקן. עובדה זו מחזקת את דרישתנו החד משמעית שרה"מ יורה על הקמת ועדת חקירה בכל ההיבטים של תפעול ופיקוח על המכינות". לאחר האסון, הורי ההרוגים קראו לסגור את המכינה.