ההפגנות בעזה ממשיכות
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

פלסטיני חדר לישראל מעזה והצית חממות

מנהיג חמאס יחיא סינוואר הגיע לאזור ההפגנות: "אין שום הסכם עם הכיבוש". בהפרות הסדר האלימות הושלכו מטענים ובקבוקי תבערה. 37 פלסטינים נפצעו
סולימאן מסוואדה
09 בנובמבר 2018
16:47
עודכן ב 21:22

מאות פלסטינים הגיעו גם היום (שישי) להפגין בכמה מוקדים לאורך הגבול בין רצועת עזה לישראל, למרות הכנסת 15 מיליון דולרים לרצועה אתמול. השגריר של קטר, מוחמד אל-עמאדי, שהכניס את הכסף במזוודות דרך מעבר ארז, הגיע לרצועה, שם התקבל באהדה בחלק מהמקומות, אך הותקף באחד ממוקדי ההפגנות. דובר צה"ל מסר כי פלסטיני שחדר את הגדר, ככל הנראה הצית שריפה בחממות ביישוב נתיב העשרה.

לפי דיווחים בתקשורת הפלסטינית, כוחות צה"ל ירו רימוני גז מדמיע לעבר מפרי הסדר בהפגנות. בדרום הרצועה זוהו שני נסיונות חדירה. חשודים שהגיעו לגדר וניסו לחצות אותה נעצרו, אחד מהם הוחזר לרצועה ושניים הועברו לחקירה. לא נמצאו עליהם כלי נשק.


משרד הבריאות בעזה דיווח כי 37 פלסטינים נפצעו במהלך הפרות הסדר האלימות על הגדר. מנהיג חמאס ברצועה יחיא סינוואר יצא גם כן לאזור ההפגנות: "הגדר הזו, גדר המצור, שנכפתה עלינו מזה 11 שנים - החלה להישבר. אין שום הסכם עם הכיבוש בכלל. אנחנו מדברים עם המצרים והקטרים, גם עם האו"ם כדי לשבור את המצור. אין שום תובנות ביננו לבין הכיבוש". 

ברצועה שילמו אתמול משכורות חלקיות לפקידי האזרחיים של חמאס, זאת לאחר ששלשום הכניס השליח הקטרי 15 מיליון דולר. מול בנק הדואר בחאן יונס שבדרום רצועת עזה, ובמוקדים נוספים, השתרכו תורים ארוכים של פקידים העובדים בממשל חמאס, ממתינים למשיכת כספי המשכורות.


מקורות פלסטינים אמרו לעיתון אל-חיאת כי הכנסת הכסף הקטרי לעזה אינה חלק מהסכם שמצרים שותפה לו, אלא מדובר בהסדר צד בין ישראל לחמאס בחסות קטר. חבר הנהגת אש"ף אחמד מג'דלאני אמר לעיתון כי הרשות הפלסטינית ומצרים התנגדו לתשלום משכורות לפקידי חמאס בעזה על ידי קטר, מאחר שמדובר במימון לחמאס ובחיזוק שלטונו ברצועה, והדבר מקטין את הסיכויים לפיוס פנים-פלסטיני.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 תיעוד בלעדי של מזוודות הכסף שהכניס לעזה השליח הקטרי. מדובר, כאמור, ב-15 מיליון דולר במזומן שהוכנסו לעזה בשלוש מזוודות טרולי. באו"ם אומרים כי אינם מעורבים בהעברת הכסף לעזה ומכאן שלא ברור מי יפקח שהכסף אכן מגיע ליעדו - לפקידים האזרחיים של ממשל חמאס ברצועה. 


בשישי שעבר התקיימו הפגנות מתונות יחסית לשבועות האחרונים. כעשרת אלפים פלסטינים הגיעו למוקדי החיכוך הקבועים על גדר הגבול . חלקם התפרעו ויידו אבנים אל עבר הגדר, אך שמרו על מרחק של מאות מטרים ממנה. צה"ל הגיב בירי של רימוני עשן וההפגנה הסתיימה מוקדם מהרגיל. כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו שהמשלחת הביטחונית המצרית הגיעה לאזור ההפגנות בג'באליא שבצפון הרצועה. בעזה דיווחו כי כ-30 פלסטינים נפגעו.