טנק של צה"ל
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

תפיסת הביטחון של יאיר גולן: צה"ל מתקשה להכריע את האויב

האלוף, שהיה מועמד לתפקיד הרמטכ"ל, גיבש את המסמך לבקשת ליברמן. מהמסמך עולה כי התפיסה מדגישה את הפערים בהפעלת הכוח שאינם נובעים מהמוכנות, אלא מתפיסת הפעלת צה"ל בחירום
כרמלה מנשה
09 בנובמבר 2018
20:26

סגן הרמטכ"ל הפורש, האלוף יאיר גולן, גיבש "תפיסת ביטחון" חדשה לבקשת שר הביטחון אביגדור ליברמן. המסמך הגיע באופן בלעדי ל"חדשות השבוע" בכאן 11 ובו מציין גולן את חולשות הצבא, בראשן - חוסר היכולת או הרצון להכריע את האויב. מהמסמך עולה כי התפיסה מדגישה את הפערים בהפעלת הכוח שאינם נובעים מהמוכנות, אלא מתפיסת הפעלת צה"ל בחירום.


מן המסמך עולה כי הבעיה היא לא המוכנות, אלא תפיסת ההפעלה כאשר נסמכים על הפעלה מסיבית של אש ותמרון מוגבל. "בשיטה כזו אי אפשר להגיע להישגים למרות שהאויב חלש", נכתב. הנוסח הסופי הוגש לשר הביטחון. למסמך 34 עמודים עם נספח. מדובר בתפיסת ביטחון עדכנית של צה"ל שאמורה לעמוד במבחן הזמן ותשמש הנחייה לצה"ל, לשב"כ ולמוסד.

השיטה כיום איננה גורמת לאויב, גם אם הוא חלש, להתייאש. הפעלת הכוח אינה מצטיינת וזה בא לידי ביטוי במבצעים האחרונים, בהם מלחמת לבנון השנייה ומבצע "צוק איתן". עוד עולה מהמסמך כי ממשלת ישראל צריכה להיערך להפעיל את מלוא עוצמתו של צה"ל, בעיקר עוצמתו היבשתית.

התפיסה של גולן, שהיה מועמד לתפקיד הרמטכ"ל, אך לא נבחר בסופו של דבר, כוללת דיונים בנושאים הבאים: העורף, הכשירות, תהליכי קבלת ההחלטות, תפיסת הפעלת הכוח, בניין הכוח ויחסי הגומלין בין סמכויות. המסמך נכתב במשך כשנה ונסמך על שיחות עם ראשי המועצה לביטחון לאומי (המל"ל), פרופסורים מהאקדמיה, אלופי צה"ל בעבר ובהווה, אנשי שב"כ ומוסד והרמטכ"ל. 

תפיסת הביטחון האחרונה שאושרה הייתה תפיסת הביטחון שכתב ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון ב-1953. שנים רבות לאחר מכן, היה ניסיון לכתוב תפיסת ביטחון על ידי השר דן מרידור, שהוסיף לשילוש – התראה, הרתעה והכרעה.