רה"מ לשעבר אהוד ברק

ברק: "רה"מ הסתיר את נסיעת מולכו לקנצלרית - הוכחה לקנוניה"

רה"מ לשעבר הגיב בפעם הראשונה על המלצות המשטרה בפרשת הצוללות. ברק הפנה אצבע מאשימה ליועץ המשפטי לממשלה, שלדבריו, מגן על נתניהו ומקבל החלטות תמוהות, למרות החומר שהוצג לפניו. וגם - ברק מדבר לראשונה על הכספים שקיבל מקרן וקסנר
אמיר בר שלום
09 בנובמבר 2018
23:01
עודכן ב 07:49

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק תקף אמש (שישי) את ההחלטה של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על שלא הורה לחקור את ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר שהתברר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו איננו חלק מפרשת הצוללות. בראיון לאמיר בר  שלום בחדשות השבוע בכאן 11 אמר ברק: "כל ילד בן 12 מבין מה קרה באמת – לא יכול להיות שנתניהו לא יודע משום דבר. המשטרה חוקרת את מה שמתירים לה – היועמ"ש הודיע מראש שאין בפרשה עניין פלילי. אני מעריך שגם היועמ"ש וגם כמה עיתונאים נקראו אל אנשים בכירים במדינה והסבירו להם שאם נתניהו יופלל ייגרם נזק בלתי הפיך לביטחון המדינה". 

"היועמ"ש לא נתן לחקור שישראל אישרה למכור למצרים צוללות מתקדמות. יש פה עבירה שמחייבת לחקור באזהרה את רה"מ. מישהו הילך אימים על היועמ"ש", טען ברק.


ברק תקף גם את נתניהו והאשים אותו במודעות לפרשה: "זו הפרשה אולי החמורה בתולדות המדינה. זו בגידה במובנה הכי פשוט", טען ברק. המצב שנתניהו מורה למולכו לנסוע לשם הוא הפרת אמונים חמורה ומובהקת. נתניהו היה מודע לקנוניה – הוא הסתיר משר הביטחון את שליחותו של מולכו לקנצלרית."


ברק התייחס לראשונה גם לכספים שקיבל מקרן וקסנר. "נתניהו רוצה להסיח את הדעת אז מחפשים דברים אחרים. שריתתי את המדינה 50 שנה. אני איש עסקים פרטי שעוסק בייעוץ, במחקר, ביזמות עסקית ובהרצאות. יש ביקוש גדול לשירותיי. הכל חוקי ומדווח. אני משלם מיליוני שקלים בנפש חפצה, הלוואי וזה היה נכון לגבי נתניהו. לא חושש משום גילוי על השירותים שהענקתי לקרן".

בליכוד הגיבו לריאיון של ברק בחדשות השבוע ומסרו: "אהוד ברק, שמסרב לחשוף עבור איזה 'מחקר' קיבל 2.4 מיליון דולר מקרן וקסנר, מטיח ברה״מ האשמות סרק, לאחר שנקבע שלא נפל שום רבב בפעולתו. איפה זעקת השבר למשמע קריאות 'בוגד' כלפי ראש ממשלה?".

צפו בראיון המלא:

ביום חמישי המליצה המשטרה להעמיד לדין 12 חשודים בפרשת הצוללות (תיק 3000). במשטרה הודיעו כי סיימו לחקור את התיק העוסק בחשדות לעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות נוספות, שבוצעו "במטרה לקדם אינטרסים עסקיים הנוגעים לרכישת צוללות וכלי שיט עבור המדינה מהתאגיד הגרמני 'טיסנקרופ'". בפרשה מעורבים מקורבים רבים לראש הממשלה, בהם עו"ד דינו ובן משפחתו דוד שמרון, וראש לשכתו לשעבר דוד שרן. 

מטעם ראש הממשלה והליכוד נמסר בתגובה לראיון: "אנו משתתפים בצערם של כל אלה שניסיונם להדביק את עניין הצוללות לרה"מ נתניהו התרסק סופית. קודם האשימו את רה"מ שידע ועכשיו מאשימים שלא ידע. שהמבקרים יחליטו מאיזה כיוון הזוי רוצים לתקפוף את ראש הממשלה. אין גבול לאבסורד". מהליכוד נמסר – "לפני שברק מעלה את טענותיו ההזויות, הוא חייב להסביר לציבור על איזה מחקר הוא קיבל מיליוני דולרים מקרן וקסנר".

פרשת הצוללות - תמצית הראיות והחשדות