ההצתה בנתיב העשרה
צילום: דדי פולד

"היה לי בחממה ציוד במאות אלפי שקלים, הכול נשרף"

אודי דרייליך, החקלאי שהחממה שלו בנתיב העשרה הוצתה ע"י פלסטיני שחדר מעזה, תיאר את הנזק: "במזל זה לא עלה גם בנפש. מקווה שיפיקו מזה לקח". הפלסטיני שביצע את ההצתה כבר חדר לישראל בין 6-8 פעמים בעבר. מנהיג הג'יהאד: "לא להפסיק את ההפגנות בגדר"
אסף פוזיילוב וגל ברגר
10 בנובמבר 2018
17:04

הפלסטיני שחדר אמש (שישי) למושב נתיב העשרה והצית חממה, חדר כבר בין שש לשמונה פעמים בעבר. על פי גורמי ביטחון, הוא ככל הנראה מנסה להיכנס לכלא בישראל. בתוך כך, במושב עדיין נסערים מהאירוע החמור. אודי דרייליך, החקלאי שהחממה שלו הוצתה, סיפר כי היקף הנזק נאמד במאות אלפי שקלים: "כל הציוד שהיה לי, שאספתי לאורך שנים - הכל נשרף. זה אירוע חמור מאוד מבחינתי ובמזל זה לא הסתיים בנפגעים בנפש. מקווה שיפיקו לקחים ושזה לא יחזור על עצמו".

החדירה אמש היא אחד האירועים החמורים ביותר שאירעו בשבעת החודשים האחרונים. המחבל חדר כ-700 מטרים לתוך שטח ישראל, הצית מחסן גדול עם ציוד רב ודופן של חממה. למרות שבצה"ל טוענים כי החודר היה במעקב, במושב מתעקשים כי מדובר במחדל: "התושבים נמצאים בכל האזור, יש עסקים פעילים שעובדים ואזרחים שבאים מכל הארץ לקנות שתילים ופרחים", סיפר דרייליך. "זה יכול היה להסתיים אחרת לגמרי. מה שהצבא אומר - לא מרגיע".


בתוך כך, מנהיג הג'יהאד האסלאמי זיאד נח'אלה השוהה בחו"ל, העביר מסר מוקלט ששודר במהלך אירוע של הארגון ברמאללה, ובו אמר כי אין להפסיק את הפגנות הגדר בעזה או להחליש את עוצמתן תמורת "כמה כספי סיוע וכמה שיפורים בשעות החשמל". נח'אלה קרא להמשיך בתהלוכות על הגדר ואמר כי המשכן יביא הישגים רבים יותר. לדבריו, המטרה המינימלית של התהלוכות צריכה להיות הסרת המצור מעל עזה. "המאבק שלנו לא צריך להיות קשור בסיוע הומניטרי. כשישראל מאפשרת הכנסת סיוע כזה לרצועה, זה רק משום שבעוטף עזה חיים בלחץ בעקבות התהלוכות", אמר.

גם בכיר אש"ף אחמד מג'דלאני התייחס להכנסת הכסף הקטרי לעזה, ואמר לעיתון הפלסטיני "אל-איאם" כי אילו הסכימה הרשות הפלסטינית להכנסת הכסף - הייתה עושה זאת בדרך הרשמית, דרך הבנקים, ולא במזוודות בדרך של מאפיה ומבריחים.

"מדובר בהסכם בין ישראל לחמאס במימון קטר, הסכם שאבו מאזן לא הסכים לו. מתברר שמטרת התהלוכות והקורבנות בעזה היא להשיג הסכם שבו חמאס ימכור את הקורבנות תמורת הדולר והסולר", אמר מג'דלאני.

מחמוד אל-הבאש, יועצו ומקורבו של אבו מאזן, אמר בדרשת שישי בצהריים ברמאללה כי גם לרשות הפלסטינית הוצעו בעבר הצעות במיליארדים כדי להסכים לסוגיות שונות במישור המדיני, אך היא סירבה משום שהסוגייה הפלסטינית איננה למכירה, כלשונו.

השליח הקטרי לעזה, מוחמד אל-עמאדי, אמר כי מיליוני הדולרים שהוזרמו לעזה נועדו להניע את גלגלי הכלכלה המתה, כלשונו, ברצועה. מדובר ב-15 מיליון דולר שישרתו 500 אלף איש בעזה במישרין ובעקיפין ויעוררו את הכלכלה. בזכות הסיוע מקטר, גדלו שעות החשמל ברצועה לעיתים ל-20 שעות ביממה, דבר שלא קרה שנים, אמר בסיור בתחנת הכוח של עזה.


באתר החדשות הפלסטיני "דוניא אלווטן" נטען כי אלעמאדי אמר אתמול בפגישה עם נציגי חמאס, הג'יהאד האסלאמי וכמה פלגים אחרים, כי מהלכי קטר בעניין הסולר ובעניין תשלום משכורות הפקידים, נעשו בתיאום מלא עם הרשות הפלסטינית. "אנו לא עושים שום צעד ללא ידיעת הרשות. ישבתי עם אבו מאזן ושכנעתי אותו והוא הסכים לצעדים האלה, בתנאי שלא ישפיעו על הפיוס הפנים-פלסטיני", צוטט השליח הקטרי באתר.

אתמול החרימו כמה מנציגי הפלגים הפלסטיניים בעזה פגישה עם השליח הקטרי, ואף יודו אבנים לעבר שיירתו, בעקבות ביקורת על התפקיד שממלאת קטר בכל הקשור לעזה ולפיוס בין פתח לחמאס.