אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

סביבת מנדלבליט על דברי ברק: "לומר שחסם את חקירת נתניהו – שקר"

גורמים בסביבתו של היועץ המשפטי לממשלה דחו את הטענות שהשמיע ראש הממשלה לשעבר בריאיון בכאן 11, ושלפיהן מנדלבליט קיבל "החלטות תמוהות" בתיק הצוללות: "עובדה שבתיקים האחרים הוא כן איפשר לחקור"
אמוץ שפירא
11 בנובמבר 2018
09:16

בסביבתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, דחו היום (ראשון) בתקיפות את הטענות שהשמיע כלפיו ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק בריאיון לחדשות השבוע בכאן 11. בריאיון טען ברק כי היועץ קיבל "החלטות תמוהות", לדבריו, בנוגע לנתניהו בפרשת הצוללות, והוסיף כי יש מי שהילך עליו אימים.

הגורמים בסביבתו של מנדלבליט אמרו בתגובה לכאן חדשות כי "הערכות לא מספיקות, אלא רק ראיות. לומר שהיועץ חסם חקירה כדי לא להפליל את נתניהו זה שקר". עוד הם הבהירו: "היועץ לא חסם שום דבר. עובדה שבתיקים האחרים הוא איפשר לחקור. אם היה חשוד סביר ואם היו ראיות – נתניהו היה נחקר כמו בפרשות האחרות. הערכה שלפיה לא יכול להיות שהוא לא ידע, מבלי שיש ראיות – זה לא חשד סביר".

בריאיון באולפן חדשות השבוע אמר ברק בנוגע לפרשת הצוללות כי "כל ילד בן 12 מבין מה קרה באמת. לא יכול להיות שנתניהו לא יודע משום דבר. המשטרה חוקרת את מה שמתירים לה. היועמ"ש הודיע מראש שאין בפרשה עניין פלילי. אני מעריך שגם היועמ"ש וגם כמה עיתונאים נקראו אל אנשים בכירים במדינה והסבירו להם שאם נתניהו יופלל - ייגרם נזק בלתי הפיך לביטחון המדינה". 

ראש הממשלה לשעבר טען עוד כי מנדלבליט "לא נתן לחקור שישראל אישרה למכור למצרים צוללות מתקדמות. יש פה עבירה שמחייבת לחקור באזהרה את ראש הממשלה. מישהו הילך אימים על היועמ"ש". לדבריו, "זו הפרשה אולי החמורה בתולדות המדינה. זו בגידה במובנה הכי פשוט".

גם בליכוד דחו אמש את הדברים של ברק בריאיון, ומסרו בתגובה: "אהוד ברק, שמסרב לחשוף עבור איזה 'מחקר' קיבל 2.4 מיליון דולר מקרן וקסנר, מטיח ברה״מ האשמות סרק, לאחר שנקבע שלא נפל שום רבב בפעולתו. איפה זעקת השבר למשמע קריאות 'בוגד' כלפי ראש ממשלה?".

נתניהו עצמו התייחס הלילה בפעם הראשונה להמלצות המשטרה בפרשת הצוללת. לפני המראתו לפריז, אמר נתניהו: "זה שנתיים מראים אותי עולה ויורד בצוללות. תחילה אמרו ידע, אחר כך לא ידע. לגביי אין אפילו טענה. זה לא דבר של מה בכך, כי לא מהססים להאשים אותי בטענות האבסורדיות ביותר. במקרה הזה אפילו טענה אבסורדית לא הייתה".

נתניהו התייחס גם להמלצות המשטרה בנוגע לעו"ד דוד שמרון, פרקליטו הפרטי של ראש הממשלה: "אתם יודעים שלא ידעתי על מעורבותו. אני מציע להמתין לסוף התהליכים ולא לחרוץ דין. טוענים הרבה טענות, והן מתנפצות למצולות".