בנימין נתניהו
צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

נתניהו: "אין פתרון מדיני לעזה כמו שאין פתרון מדיני עם דאעש"

במסיבת עיתונאים שקיים בפריז התייחס רה"מ גם להעברת הכסף הקטרי לחמאס ואמר כי ישראל הייתה כפסע מהפעלת כוח מרבי בעזה, וכי חמאס הבין זאת. לשאלת כאן חדשות השיב נתניהו כי לא ידע על מעורבות מקורביו בפרשת הצוללות: "הנושא צלל למצולות"
גילי כהן
11 באוקטובר 2018
16:15
עודכן ב 11 נובמבר 18:12

ראש הממשלה בנימין נתניהו אומר כי "אין פתרון מדיני לעזה כמו שאין פתרון מדיני עם דאעש". במסיבת עיתונאים שקיים נתניהו הערב (ראשון) בשולי מפגש המנהיגים בפריז לציון 100 שנה לסיום מלחמת העולם הראשונה נתניהו התייחס לסוגיית ההסדרה מול חמאס בעזה והעברת הכסף הקטרי לרצועה. 


על המערכה מול חמאס אמר ראש הממשלה כי ישראל הייתה כפסע מהפעלת כוח מרבי בעזה וכי חמאס הבין זאת: "צוק איתן לא הייתה מלחמה מיותרת, זה היה מבצע שבעצם עצר תכנית של תקיפה של חמאס נגדנו, אנחנו פשוט הקדמנו אותם. באוויר, בים ביבשה ומתחת לאדמה. אנחנו הקדמנו אותם וביטלנו את התכנית הזו. במידה רבה חמאס הורתע, אבל כרגע מה שמערער את היציבות זה לא שינוי במאזן ההרתעה אלא נפיצות פנימית בעזה, שבכוחנו למנוע אותה. ישראל תגן על עצמה מפני כל איום".

ראש הממשלה המשיך: "אם אני יכול להשיג את אותה תוצאה בלי לסכן את אותם ילדים, ולא להיכנס למהלכים צבאיים שאפשר לחסוך אותם, אז אני מעדיף את זה. זה מה שאני עושה, אני לא מוותר על הילדים בכרם שלום. אני חושב שהם עכשיו בתקופת רגיעה. אני אעשה מה שצריך כדי שזה יימשך". 

נתניהו התייחס בהרחבה לפרשת הצוללות ודיבר גם על הפגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על רקע הפלת המטוס הרוסי בסוריה והמערכה מול חמאס בעזה.

בנוגע לפרשת הצוללות אמר נתניהו: "שמתי לב שאומרים על הפרשה הזאת שהייתי צריך לדעת. לא ידעתי על מעורבות מקורביי בפרשה. מכל מבקריי השכלתי בנוגע ללא צריך לדעת. אני לא ידעתי על מעורבות מקורביי בפרשה. הנושא צלל למצולות. לא הצליחו לערבב אותי בזה. רק הציבור בישראל הוא זה שקובע האם אני ראוי להנהגה ולא אף אחד אחר".

לשאלת כאן חדשות אמר נתניהו על פגישתו הקצרה עם פוטין: "השיחה הייתה טובה, עניינית וחשובה. מעבר לזה אין טעם לפרט". ראש הממשלה התייחס גם לאירוע שבו השתתף בפריז ואמר: "היה מפגש עם הרבה מאוד מנהיגים שמעוניינים בחיזוק הקשר עם ישראל. הם באו אלי והיו פגישות אמנם קצרות, אך שוחחתי עם מנהיגים רבים. שוחחתי עם הנשיא טראמפ וגם עם הנשיא פוטין. זה חשוב לאינטרסים הלאומיים שלנו. הדרך שבה התקבלתי חשובה מאוד. ישבתי בשולחן עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וראש ממשלת איטליה. וגם עם שורה של מנהיגים אפריקנים שאמרו שהקשר עם ישראל יכול להועיל למדינותיהם. היו מנהיגים רבים שבאו ודיברו. ישראל היא כוח עולה בעולם וקיבלנו את ההוכחה לכך".