משה בוגי יעלון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יעלון פנה ליועמ"ש: "חקירת הצוללות - ניסיון שלא לחשוף את כל האמת"

שר הביטחון לשעבר שלח מכתב למנדלביט בעקבות פרסום מסקנות המשטרה בתיק 3000, ותהה מדוע זומן רה"מ להעיד בשלב מאוחר של החקירה. עוד שאל מדוע לא הוצאו מיד צווי חיפוש במשרד רה"מ, במל"ל ובמשרד עורכי הדין שמרון-מולכו. לדבריו, "אופן ניהול החקירה מעלה שאלות קשות"
רועי ינובסקי
11 בנובמבר 2018
18:54
עודכן ב 20:03

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, פנה היום (ראשון) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בעקבות פרסום מסקנות החקירה בתיק 3000. במכתבו, טען יעלון כי "אופן ניהול החקירה מעלה שאלות קשות על ניסיון מכוון שלא לחשוף את כל האמת בפרשה".

יעלון שואל במכתב מדוע לא הוצאו מיד צווי חיפוש במשרד ראש הממשלה, במועצה לביטחון לאומי (מל"ל) ובמשרד עורכי הדין שמרון-מולכו. עוד שאל מדוע לא נחקר האישור שניתן לגרמניה למכור צוללות למצרים, ומדוע שוב ושוב הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מעורב בפרשה.

עוד נטען במכתב, בנוגע לאי-חקירת מכירת הצוללות למצרים, כי נשיא המדינה ראובן ריבלין בירר באופן אישי את הנושא מול קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. עם זאת, הוא לא זומן למסור עדות. עוד טען יעלון כי התברר לו באקראי כי האלוף במיל' עמוס גלעד לא מסר עדות בפרשה, ורק בעקבות התערבותו הוא זומן.

כמו כן, תהה שר הביטחון לשעבר מדוע זומן ראש הממשלה להעיד 'עדות פתוחה' בשלב כל כך מאוחר של החקירה, כאשר כבר בתחילתה היו ברשות החוקרים מסמכים המעידים על מעורבותו האישית וחייבו חקירה באזהרה. לסיום, כותב יעלון: "אינני חסיד ועדות חקירה ממלכתיות, אלא אם הגורם האחראי לא לוקח ארחיות ומתפטר או שהמערכת לא גורמת לו לשאת באחריות. נראה לי שאנחנו מתקרבים לצורך בזה".

המשטרה מסרה בתגובה: "נבקש להבהיר כי החקירה נוהלה באופן יסודי ומקצועי, מתוך מטרה אחת ויחידה של בירור האמת. הטענות לפיהן חקירת תיק 3000 הוגבלה או צומצמה על ידי מי מבכירי מערכת אכיפת החוק היא טענת כזב, חסרת כל בסיס עובדתי. במסגרת החקירה נגבו הודעותיהם של בכירי המדינה ומערכת הביטחון בעבר ובהווה, וכל טענה שעלתה ואשר הצדיקה העמקת הבירור - נבדקה לעומקה. אין כל שחר לטענות שמרמזות את ההיפך".