גיא ניר בדיון בוועדת הפנים

תנ"צ גיא ניר בדיון בכנסת: "לגל הירש נעשה סיכול ממוקד"

הקצין הבכיר, שנמצא בהליך פיטורים, השתתף בדיון של ועדת הפנים שכותרתו השימוש שעושה המשטרה במידע רדום למטרות פסולות. "התרשמתי שיוצרים מאזן אימה. השיטה עובדת כבר שנים ומצליחה"
רועי ינובסקי
12 בנובמבר 2018
12:38

תת ניצב גיא ניר שזומן לשימוע לפני פיטורין אחרי שסירב לבצע בדיקת פוליגרף כנדרש מקצינים במשטרה אמר הבוקר (שני) כי לגל הירש שהיה המועמד לתפקיד המפכ"ל נעשה סיכול ממוקד. בדיון בוועדת הפנים של הכנסת שעסק ב"שימוש המשטרה במידע רדום למטרות פסולות" אמר ניר: "גל הירש הוא קורבן לסיכול ממוקד. אם לא הייתי מתעד את זה - אף אחד לא היה יודע את זה".

"כבר בשנים 2014-2015 התרשם שמשטרה יוצרים מאזן אימה. דמיינו שאני מחזיק פה מידע על מי מכם, האם הדיון הוא מאוזן? שליפה ופרסום של פרט מידע, שיכול להיות מבוסס על מכתב אנונימי. שימוש בו בזמן מסוים, במועד מסוים, עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לאדם שאליו הוא מתייחס. יש פיקוח על טענות רבות אבל אין אפשרות לפקח במאה אחוז ולכן אנו רואים שאנשים שעוברים על ההוראות עושים שימוש פסול בכלים שניתנו להם בסמכות ומופעלים בצורה פסולה או עבריינות".
לדברי תנ"צ ניר, השיטה הזו יודעת לקחת ולייצר מכתבים אנונימיים. "לולא שמו של אדם היה מועמד לתפקיד לא הייתם שומעים על המידע הזה ולא הייתם שומעים על המידע לעולם. החומר שוכב שנים, אף אחד לא נוגע בו ולא מטפל בו".

ניר הוסיף כי השיטה עובדת כבר שנים ומצליחה. "אנשי השיטה הזו עשו עוד דברים. הסיכול של ניצב יורם הלוי לתפקיד המפכ"ל. גם בסיבוב הקודם וגם כעת - אותם אנשים עושים את זה. האנשים האלו יושבים במקומות הכי רגישים באגף חקירות ומודיעין ולה"ב 433. זה לא שוטר או יס"מניק. לפני יותר משלוש שנים כאשר כהונת המפכ"ל הקודם עמדה לפני סיום, התקיימה פגישה של מפקדים בלה"ב 433 ונאמר בלי שום חשש שיורם הלוי לא יהיה מפכ"ל".

תנ"צ ניר נשאל על חקירת גל הירש ואמר: "כמי שמחזיק בראיות, לא נקראתי לתת את ההסברים שלי בנוגע לגל הירש. שלוש שנים אף אחד לא התקשר אליי". כשנשאל מדוע לא פנה למבקר המדינה ולמח"ש אמר ניר כי כן פנה למח"ש. "הם ראו את הרשימה שהבאתי. ישבו עם רשימה של דברים. בדקו רק את ההטרדה המינית. מבקר המדינה קיבל תלונות - גם הוא מוגבל. על כל דבר התלוננתי. מציע שתפנו אליו לגבי ההתייחסות".