טנק של צה"ל בגבול רצועת עזה
צילום: הדס פרוש ועבד רחים כתיב, פלאש 90

הפלגים בעזה: הושגה הפסקת אש; גורם מדיני: "הצעדים בשטח יקבעו"

לטענת הגורם, חמאס ביקש הפסקת אש באמצעות ארבעה מתווכים שונים: "ישראל שומרת לעצמה את חופש הפעולה". החמ"ל המשותף של הפלגים ברצועה: "מחוייבים להסכם כל עוד האויב מחוייב"
כתבי כאן חדשות
13 בנובמבר 2018
17:22

הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה הודיעו אחר הצהריים (שלישי) שהושג הסכם הפסקת אש עם ישראל, אחרי יותר מיממה של לחימה. לפי גורם מדיני ישראלי, חמאס ביקש להגיע להפסקת אש דרך ארבעה מתווכים שונים. "ישראל השיבה שהצעדים בשטח הם שיקבעו, ושומרת לעצמה את חופש הפעולה", הדגיש הגורם.

בהודעת החמ"ל המשותף של הפלגים נאמר כי "ההתנגדות מחוייבת להפסקת האש, כל עוד גם האויב יהיה מחוייב אליה". לפי דיווח בעזה, הסכם הפסקת האש היה אמור להיכנס לתוקף כבר ב-15:30, אך חמאס ביקש עוד זמן כדי להגיע להסכמה עם שאר הפלגים. ישראל, מצדה, לא נענתה אז למאמצים, אלא רק בתום ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני.

משדר מיוחד בכאן 11

דובר ועדות ההתנגדות, אבו מוג'אהד, אמר לרשת אל-מיאדין כי "ההתנגדות הודיעה למצרים שהיא מחויבת להפסקת אש כל עוד ישראל מחויבת אליה". הוא הוסיף כי מאמצים מצריים הם שהובילו להפסקת האש.

בהודעת הקבינט עם סיום התכנסותו נאמר כי הוא הנחה את צה"ל להמשיך לפעול ברצועת עזה ככל שיידרש. "הקבינט שמע סקירות מצה"ל וגורמי הביטחון על התקיפות והפעולות הנרחבות נגד גורמי הטרור בעזה", נאמר עוד.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח היום עם נשיא צרפת והתייחס בין השאר לסבב הלחימה בדרום. בהודעה של לשכת נתניהו נמסר: "ראש הממשלה אמר לנשיא מקרון כי ישראל מקיימת את זכותה להגן על עצמה מול גורמי טרור הפועלים לפגוע באזרחי ישראל".

עוד לפני הודעת הפלגים ברצועה, התבטא מנהיג חמאס בעזה, אסמאעיל הנייה, ואמר כי "אם הכיבוש יפסיק את תוקפנותו, יהיה אפשר לשוב להבנות הפסקת האש".