תושבי הדרום מוחים
צילום: מטה מחאת הדרום

"ממשלה רופסת": תושבי הדרום חוסמים ומבעירים צמיגים במעבר כרם שלום

תושבי הדרום מוחים נגד הממשלה בעקבות אירועי האלימות האחרונים: "זו תבוסה מחפירה". התושבים האשימו את ראש הממשלה כי הוא "בגד בתושבי הדרום" וקראו לליברמן ובנט להתפטר
אסף פוזיילוב
14 בנובמבר 2018
07:23

תושבי עוטף עזה חסמו הבוקר (רביעי) את מעבר כרם שלום לסחורות ומבעירים צמיגים במחאה על התנהלות הממשלה בנושא רצועת עזה. "נמאס לנו לשתוק, אנחנו דורשים שקט מיידי. הממשלה שלנו רופסת", אמרו התושבים והוסיפו כי האירועים של הימים האחרונים זו "תבוסה מחפירה".

התושבים האשימו את ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "בגד בתושבי הדרום". התושבים קראו לשרים, חברי הקבינט המדיני-ביטחוני, אביגדור ליברמן, נפתלי בנט ואיילת שקד להתפטר. אחת המפגינות, סנדרין פיטוסי, אמרה בריאיון לאריה גולן ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי גם לתושבי הדרום יש "לגיטימציה לחיות".


"אנחנו רוצים שקט של ריבונות. אנחנו מדינת ישראל כמו תושבי תל אביב והרצליה. נורא קל להשתמש בססמאות - שרוצים שלום ולא רוצים לפגוע באזרחים – אבל מה אנחנו? לא אזרחים? לא נפגענו? הומניטרי? דאגה לאזרחים? תדאגו קודם כל לנו", אמרה פיטוסי.

האזינו לריאיון המלא עם סנדרין פיטוסי

שגריר ישראל לאו"ם דני דנון אמר בתכנית כי מהדיון אמש במועצת הביטחון על המצב בעזה לא יצא כלום. דנון סיפר כי הראה לשגרירים הזרים את האמת בפנים ואף השמיע להם אזעקת צבע אדום כדי שיחשבו מה היה קורה אם היה מדובר באזרחיהן.  דנון הוסיף: "השגריר הצרפתי גינה את ההתקפות על האוכלוסיה האזרחית, אך מיד דאג לומר שהשימוש 'הלא פרופורציונלי בכוח' גם הוא ראוי לגינוי. מבחינתנו מדובר בצביעות".

הלימודים בדרום יתקיימו הבוקר כסדרם, בעקבות ההסכמה על הפסקת אש. תחודש גם תנועת הרכבות בין אשקלון לבאר שבע. אמש הוסרו כל ההגבלות הביטחוניות שהוטלו על תושבי עוטף עזה, לכיש ומרכז הנגב. נשיא צרפת, מקרון, גינה את ירי הרקטות של הפלסטינים אל ישראל. בשיחה בטלפון עם ראש הממשלה נתניהו אמר מקרון כי הירי אינו מתקבל על הדעת. עם זה, צרפת לא פרסמה הודעת גינוי רשמית לירי הרקטות.

אמש הבעירו יותר מ-500 מתושבי שדרות צמיגים בכניסה לעיר במחאה על הסכמת ישראל להפסקת האש. מפגינים השמיעו, בין השאר, קריאות "מוות לערבים" והפריעו לתנועה של כלי רכב באזור. כוח משטרה הגיע למקום אך לא התערב במחאה. אחת המפגינים שחסמו את הכביש אמרה: "זה ביזיון שבזמן כזה המדינה נכנעת". 

במקביל, ברצועת עזה קיים חמאס עצרת ניצחון בעקבות ההכרזה על הפסקת האש. בכיר הארגון אסמאעיל רדואן נאם ואמר: "עזה נתנה את התגובה לפשע של הכיבוש. מכאן יצאו טילי ההתנגדות ופגעו בעומק הציוני. המסר הברור היה שהרג תמורה להרג, דם לדם והפצצה מול הפצצה".