צילום: Yonatan Sindel/Flash90

יעלון: לא צריך לאשר מבצע בעומק הרצועה כשרה"מ בחו"ל

שר הביטחון לשעבר תקף בריאיון בכאן רשת ב' את שרי הקבינט המדיני-ביטחוני ואת הקרבות הפנימיים וטען כי מדובר ב"חוסר אחריות". עוד הוא תהה "למה לחשוף את הלחץ הפוליטי מול החמאס?"
קלמן-ליברמן
14 בנובמבר 2018
09:49

שר הביטחון לשעבר משה יעלון תקף הבוקר (רביעי) את החלטת הקבינט המדיני ביטחוני וטען כי "הוא מתנהל בחוסר אחריות". בריאיון לקלמן ליברמן ויובל אלבשן בתכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' הוא אף התייחס לתקרית בעומק הרצועה, שבה נהרג סא"ל מ', ואמר כי "לא עושים דבר כזה ולא מאשרים משהו כזה כשראש הממשלה בחו"ל".

"החמאס שומע את מה שראש הממשלה אומר בפריז, שהוא לא רוצה הסלמה, ומה הוא מבין? אתה יכול להכות עכשיו", אמר יעלון. "אני חושב שיש דברים שנכון להגיד אותם בחדר סגור".

האזינו לריאיון עם יעלון בכאן רשת ב':

לטענת שר הביטחון לשעבר, נתניהו "נאלץ להגיד את זה בגלל שתוקפים מבפנים. שר הביטחון ושר החינוך כל הזמן מאגפים אותו מימין. זאת התנהגות חסרת אחריות". הוא הוסיף ותהה "למה לחשוף את הלחץ הפוליטי מול החמאס? אם מבינים שהולכים לסבב, למה לא להכין מכה כזאת שיהיו עוד פעם 3.5 שנים של שקט".

יעלון העריך כי גם אחרי סבב הלחימה האחרון, לא צפויה תקופת שקט ארוכה. "ברגע שאתה משלים עם הפרת ריבונות אתה בעצם פותח פתח וזה מה שקרה לנו בתקופה האחרונה", הסביר.

על התקרית בעומק הרצועה, שבה נהרג קצין צה"ל, אמר יעלון כי "אני תוהה למה פעולה כזאת מתבצעת כשראש הממשלה בחו"ל. היינו אחרי מצב מסוים מול חמאס, וצריך תמיד לקחת בחשבון את ההסתבכות. בתוצאה הסופית העיתוי לא היה נכון".

"קופירייטר טוב לסיסמאות ריקות"

גם יו"ר האופוזיציה ציפי לבני התייחסה לסבב הלחימה האחרון ותקפה את ראש הממשלה. "הוא קופירייטר טוב לסיסמאות ריקות שלא מסוגל להעניק ביטחון, לקבל החלטות ולנהל מהלכים", אמרה בריאיון לכאן רשת ב'. "כישראלית אני מתביישת בהודעות הקבינט. הממשלה שלי נסחטה, שילמה כסף לארגון טרור, התחננה להפסקת אש והפקירה את תושבי הדרום לסבב הבא שחמאס יחליט עליו".

האזינו לריאיון המלא עם יו"ר האופוזיציה ציפי לבני

בהמשך הריאיון התייחס יעלון גם למסקנות המשטרה בתיק הצוללות, ולמכתב ששלח ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שבו טען כי "אופן ניהול החקירה מעלה שאלות קשות". יעלון טען הבוקר כי "יש דברים שהמשטרה צריכה להסביר, יש דברים שהיועמ"ש צריך להסביר. כל הזמן אומרים שהמדינה לא מושחתת. אני חושב שהפוליטיקה במדינת ישראל של היום השחיתה כמה חלקות טובות, כולל בקרב מערכת אכיפת החוק".

עוד אמר יעלון כי "ברגע שמאיימים על המפכ"ל הנוכחי ועל חוקרים, יכול להיות שמישהו איים על היועמ"ש שהוא יפגע בביטחון המדינה. אני חושב שיש פה דברים שמחייבים ניקוי אורוות".