אביגדור ליברמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ליברמן התפטר: "לא יכול להסתכל בעיניים של תושבי הדרום"

שר הביטחון אמר בהודעתו כי קיבל את ההחלטה בעקבות הפסקת האש בעזה – וקרא לקיים בחירות בהקדם: "נכנענו לטרור וגילינו רפיסות, הדרג המדיני כשל. נתחיל עוד היום במגעים על תאריך הבחירות". חמאס בתגובה ראשונה: "ניצחון פוליטי לעזה". הבית היהודי: "לא נמשיך בממשלה בלי תיק הביטחון"
כתבי כאן חדשות
14 בנובמבר 2018
12:42
עודכן ב 13:33

שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע היום (רביעי) כי החליט להתפטר מתפקידו כשר הביטחון. לדבריו, הפסקת האש אתמול ותהליך ההסדרה מול חמאס הם כניעה לטרור. "אין לזה שום הגדרה או משמעות אחרת", אמר ליברמן בהצהרה מיוחדת שמסר בכנסת, "אנחנו קונים שקט לטווח קצר במחיר פגיעה קשה בביטחון הלאומי לטווח ארוך". לשאלת כאן חדשות, ענה שר הביטחון כי סיעת ישראל ביתנו פורשת באופן מיידי מהקואליציה, והכחיש תיאום עם יו"ר מפלגת כולנו, השר משה כחלון.

"היו מחלוקות נוספות, ולמרות זאת ניסיתי להישאר כמה שאפשר. שמרתי מחלוקות בפנים גם במחיר אלקטורלי קשה. הכנסת 15 מיליון דולר לחמאס היה אירוע ששינה את המצב מבחינתי. צריך להבין לאן הכסף הלך - קודם כל לאותן משפחות מחבלים שניסו לפגוע בחיילי צה"ל על הגדר. הם היו הראשונים לקבל את הכסף. אנחנו נותנים כסף לטרוריסטים בעזה. זה בלתי סביר".

"נקודת המפנה השנייה היא הפסקת האש מאתמול. אני מכיר את כל ההסברים, הכל תירוצים", אמר ליברמן, שהבהיר כי אם היה ממשיך בתפקידו - לא היה יכול להסתכל לתושבי הדרום ולמשפחות החיילים החטופים בעיניים. "מעולם לא נדבקתי לכיסא. תמיד בחרנו במפלגה בעקרונות ולא בכיסאות. כך היה גם בהתנתקות. אנחנו צפויים למבול של מתקפות והשמצות מצד פרשנים מטעם. אני בטוח שנתמודד מול זה. אני רוצה לסכם תאריך מוסכם לבחירות הכי מוקדם שרק אפשר".

ליברמן הוסיף למתוח ביקורת על מדיניות הממשלה מול עזה: "אשמח אם הפרוטוקולים של הקבינט ייחשפו. המדיניות של החודשים האחרונים שגויה. אי אפשר למנוע כל פעילות התקפית מול עזה ואז לשאול למחרת האם הנייה עדיין חי. לדעתי, מחבלי עזה הרגישו בנוח בהפגנות מול הגדר".

דובר חמאס בעזה, סאמי אבו זוהרי, הגיב להתפטרות: "זהו ניצחון פוליטי לעזה שהצליחה באמצעות כושר עמידה לייצר זעזוע פוליטי אצל הכיבוש. זוהי הודאה בתבוסה ובאוזלת היד בעימות עם ההתנגדות הפלסטינית". הג'יהאד האסלאמי הגיב באופן דומה וטען כי "התפטרות ליברמן מתפקידו היא ניצחון הנחישות של ההתנגדות והעמידה האיתנה של עמנו למול הכיבוש". הזרוע הצבאית של חמאס כתבת בטלגרם: "עזה הדיחה את שר המלחמה הציוני, עזה מנצחת".

ההצהרה באה לאחר ישיבת סיעה של ישראל ביתנו. קודם לכן, הודיע השר לסיעתו כי החליט להתפטר מתפקידו לאחר הפסקת האש עם ארגוני הטרור ברצועת עזה, שנכנסה אמש לתוקף. בכירים בקואליציה הבהירו כי אין מנוס מהליכה לבחירות אם שר הביטחון יעזוב את תפקידו.

לפני כן אמרו גורמים פוליטיים כי שר הביטחון שינה את לוח הזמנים שלו בימים האחרונים באופן מפתיע והביא לתהיות במשרד הביטחון. בתוך כך, בבית היהודי דורשים את תיק הביטחון עבור השר נפתלי בנט, ומאיימים לא להמשיך בממשלה בלי להיכנס למשרד הביטחון. במפלגה אמרו כי ניתן לקיים את הקואליציה גם בלי ישראל ביתנו.

ליברמן היה אחד מארבעה שרים בקבינט המדיני-ביטחוני, כולל בנט, שהתנגדו להפסקת האש ברצועה. בתקופה האחרונה הוא התבטא בנוגע לצורך להנחית "מכה קשה על חמאס". מנגד, כל בכירי מערכת הביטחון הביעו תמיכה בעצירת התקיפות בעזה.

הפסקת האש נכנסה אתמול לתוקף בתום ישיבת קבינט שנמשכה כשש שעות, ואחריה מיהר ליברמן לפרסם הודעה שבה הכחיש כי תמך בעצירת הלחימה. "התדרוכים על תמיכתו כביכול של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בעצירת התקיפות בעזה הן פייק ניוז. עמדתו של שר הביטחון עקבית ולא השתנתה", נמסר מלשכתו.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי שרים בקבינט הפנו ביקורת נגד צה"ל במהלך הדיונים בהסלמה ברצועת עזה. השרים טענו בדיון שצה"ל לא הציע חלופות אחרות לפעולה בעזה מלבד נצירת האש, ולא העלה אלטרנטיביות אמיתיות – ולכן הדיון הוביל להפסקת אש. "הצבא לא התקפי", הם האשימו. בצה"ל הגיבו ואמרו: " תמוה שביקורת כזו מגיעה אחרי מבצע חשאי בעזה".

בהכנת הידיעה השתתפו: מיכאל שמש, גילי כהן, זאב קם וגל ברגר