טנק של צה"ל בגבול רצועת עזה
צילום: אי-פי

גורמים ביטחוניים בביקורת על הממשלה: "הביטחון הפך למשחק פוליטי"

במערכת הביטחון השיבו לביקורת שהשמיעו שרים על רקע סבב הלחימה האחרון בעזה, והוסיפו: "הערך של ישיבות הקבינט אפסי. הדיבורים על חשש של הצבא לפעול - חסרי שחר"
כרמלה מנשה
15 בנובמבר 2018
06:35

גורמים ביטחוניים מתחו ביקורת נוקבת על הממשלה על רקע סבב הלחימה האחרון ברצועת עזה, ואמרו כי היא לא הבהירה בדיוני הקבינט מה מדיניותה ומה היא התכלית המדינית שהמעשה הצבאי צריך לשרת. לדבריהם, כאשר אין מדיניות לדרג המדיני אי אפשר להגדיר את מטרות המלחמה. הגורמים הדגישו כי הדיבורים על חשש של הצבא לפעול הם "דיבורים חסרי שחר".

הגורמים הביטחוניים ציינו כי התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן "חשפה את המערכת הפוליטית במערומיה". לטענתם, ישיבות הקבינט הפכו לחלק מהמשחק הפוליטי ו"ערכן אפסי". עוד אמרו כי לכל הדרגים המקצועיים ברור שחמאס הוא האוייב החלש ביותר של ישראל ויש פתרונות יקרים הרבה פחות ממבצע רחב היקף.

"אי אפשר חדשות לבקרים לגייס מילואים. בטווח של חמש וחצי שנים גוייסו המילואים שלוש פעמים - זה לא רציני, אסור להתנהל ככה", ביקרו הגורמים. הם הוסיפו שכשמחליטים לגייס מילואים, מחליטים ללכת למלחמה. "זה לא פלייסטיישן ״, אמרו.

עוד נאמר כי "חמאס אינו מעוניין בעימות גם אם הוא יוצא היום במחולות". הגורמים הדגישו כי הממשלה הייתה צריכה להפוך את המצוקה של חמאס למעשה מדיני ולהישגים שהיו מבטיחים יותר ביטחון. ואולם הם ציינו כי לכל ריכוך ביחס לחמאס יש משמעות פוליטית בזירה הפנימית, ומדובר במחיר שהפוליטיקאים לא רצו לשלם.