בנימין ונפתלי בנט
צילום: פלאש 90

מקורבי נתניהו: היממה הקרובה גורלית בשאלת הקדמת הבחירות

בסביבתו של ראש הממשלה טענו כי הוא עשוי להכריע כבר היום אם למנות את בנט לשר הביטחון. ניסיונות בקואליציה לקיים פגישה בין השניים • בכירים בכנסת גיבשו תוכנית עבודה בעקבות התפטרות ליברמן – כל החוקים הנתונים למחלוקת יירדו מהשולחן
מיכאל שמש וזאב קם
15 בנובמבר 2018
09:09

בסביבתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגדירו הבוקר (חמישי) את היממה הקרובה כגורלית בשאלת הקדמת הבחירות. לטענת מקורביו, נתניהו עשוי להכריע כבר היום אם למנות את יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, לשר הביטחון – או לחילופין לפנות לבחירות מוקדמות.


בקואליציה מתבצעים ניסיונות להפגיש היום בין בנט לבין נתניהו. אמש כבר הספיק ראש הממשלה לשוחח עם כל ראשי המפלגות מלבד בנט. בהודעה שפרסמה לשכתו של נתניהו, נמסר כי הוא עורך התייעצויות על מנת לשמור על יציבות הקואליציה.

עוד לפני קבלת ההחלטה על מועד הבחירות, היום פורסם בכאן רשת ב' כי בכירים בכנסת כבר גיבשו תוכנית עבודה לחודשים הקרובים, על מנת לשרוד עם קואליציה צרה של 61 ח"כים בעקבות התפטרות ליברמן. אם אכן יוחלט על המשך פעילות הקואליציה, הכנסת תשותק בפועל ולא תקדם שום חקיקה משמעותית, גם אם באופן רשמי היא תוסיף לעבוד.

לפי התוכנית, חקיקה שנחשבת למסובכת תוקפא ותרד מהשולחן, מתוך הבנה שלא ניתן לקדם חוקים מורכבים ושנויים במחלוקת במצב הנוכחי. חוקים כמו חוק היועמ"שים, חוק גדעון סער, עונש מוות למחבלים ופסקת ההתגברות יוקפאו. הקואליציה תתמקד בעיקר בהדיפת חוקים של האופוזיציה, ותקדם רק מה שתהיה חייבת.

לאחר ההתפטרות הדרמטית של ליברמן, גורמים בסביבת ראש הממשלה אמרו אמש לכאן חדשות כי הוא אינו שולל אפשרות שבנט ימונה לשר הביטחון. זאת, לאחר שבסיעת הבית היהודי הוחלט להציב את מינויו לשר הביטחון כתנאי להישארותה בממשלה. 

נתניהו החל אתמול בהתייעצויות עם ראשי הקואליציה ועם בכירי מפלגת הליכוד. בפגישתו עם ראשי המפלגות החרדיות, אמר נתניהו לאריה דרעי ויעקב ליצמן כי הוא אינו מעוניין בהקדמת הבחירות בשלב זה וביקש מהם לסייע לו לייצב את הקואליציה. חברי כנסת במפלגות החרדיות אמרו לכאן חדשות כי הם חוששים שלא יהיה רוב לחוק הגיוס במתכונתו החדשה.