ראש עיריית בת ים הנבחר, צביקה ברוט

ההפתעה של בת ים: "אקח מטראמפ את הכנות - פיו וליבו שווים"

ראש העירייה הנבחר צביקה ברוט היה עיתונאי ומנהל קמפיין הבחירות הישראלי של נשיא ארה"ב ועכשיו מספר כי רצה לרדת מהיציע למגרש. ברוט סיפר על ההתנהלות שלו בקמפיין הבחירות - "היו מקרים שבהם עניתי שאני לא יודע ואחזור עם תשובה"
"שניים אוחזין" - כאן מורשת
15 בנובמבר 2018
14:11

אחת ההפתעות בבחירות לרשויות המקומיות היא בחירתו לראשות עיריית בת ים של צביקה ברוט, עיתונאי לשעבר ומנהל קמפיין הבחירות הישראלי של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. ברוט הסביר כי הוא רצה "לרדת מהיציע למגרש" וכי הוא מתכוון לקחת מטראמפ את הכנות שלו. "יש אנשים שלא אוהבים את מה שהוא אומר, אבל כולם יודעים שפיו ולבו שווים", אמר ברוט על הנשיא האמריקני.

האזינו לריאיון הראשון של צביקה ברוט אחרי שנבחר לראשות עיריית בת ים

בראיון לעמיחי אתאלי ושמעון ברייטקופף בתוכנית "שניים אוחזין" ב"כאן מורשת" הסביר ברוט בראיון ראשון לאחר בחירתו, איך הפך מעיתונאי וקמפיינר לאיש ציבור. "דווקא מתוך העיסוק בתקשורת, התגבש אצלי הרצון לעבור לפוליטיקה", אמר ברוט. "תפקיד העיתונאי הוא מרתק ומאפשר לעשות שינוי אמיתי, אבל באיזשהו שלב הרגשתי - באמת, לא כקלישאה - שמדגדג לי באצבעות לרדת מהיציע למגרש. זה לא קרה ביום אחד, אלא התגבש בי לאורך זמן".

לדבריו של ברוט, הוא אוהב את בת ים ורואה בתפקיד החדש שליחות. "אני תושב בת ים כל חיי. נולדתי וגדלתי בעיר, מעולם לא עזבתי אותה. לתושבי העיר יש DNA מיוחד. מצד אחד, זו עיר גדולה, אבל מצד שני ההתנהלות בעיר היא כמו בשטעטל (עיירה יהודית). זה מדהים. כולם מכירים את כולם. שכנים יכולים להיכנס אליי הביתה עם סיר קוסקוס, סתם כי בא להם. בלי לדפוק בדלת. האווירה כמעט כפרית והאנשים מאוד חמים. זה מצחיק כי אנחנו גובלים בתל אביב, אבל האופי מאוד שונה בין הערים. לתושבי בת ים יש גאווה מקומית מאוד גדולה והם לא יתנו לאף אחד להכתיב להם מה לעשות. זו גם הסיבה שהתערבויות מבחוץ לא מתקבלות טוב".

"השבת הייתה קרש ההצלה שלי בקמפיין", סיפר ברוט. "עברנו עשרה חודשים מאוד קשים, אפילו פיזית. היו לילות שלמים שבהם לא ישנתי והשבת נתנה לי איפוס. הטלפון סגור, ולא משנה כמה בלאגנים יש בחוץ – היו לי 25 שעות של שקט אמיתי. מצד שני, זה כמובן היה סוג של יום עבודה, במובן הזה שעברתי בין כל הקהילות השונות בעיר. לפעמים הלכתי ברגל כמו שלא הלכתי גם בטירונות, כי עברתי מבית כנסת לבית כנסת בכל העיר. ראיתי בזה סוג של חוויה ונפעמתי לראות את הקהילות ולהכיר את העיר והתושבים".

ברוט נשאל לגבי העבודה בקמפיין הבחירות של טראמפ: "אני חושב שאני אקח ממנו את הכנות. אם יש דבר אחד שיש לגביו קונצנזוס הוא שטראמפ אומר מה שהוא חושב. נכון שיש אנשים שלא אוהבים את מה שהוא אומר, אבל כולם יודעים שפיו ולבו שווים. אני חושב שזה לא דבר רע. היו לי המון מקרים שבהם אמרתי לתושבים - במפגשים ובפוסטים - שאני לא יודע את התשובה לשאלות שלהם. לא ניסיתי לתת תשובה ארוכה ועמוסה בנתונים כדי לבלבל את השואל או להתחמק, היו המון מקרים שבהם אמרתי שאני לא יודע, אלך ואלמד ואחזור אליהם עם תשובה".

ראש העירייה הנבחר הדגיש כי אמירת האמת לאנשים איננה סימן לחולשה. "אני חושב שזה מראה על המון ביטחון. כשמנהיג בא ואומר לך שהוא מכיר את רוב הדברים אבל לא כל החוכמה אצלו, והוא יילך וילמד ויחזור עם תשובה, אנשים מקבלים את זה בהבנה. הם יודעים שאני אחזור אליהם עם תשובה אמיתית במקום לחרטט אותם עם תשובה כללית שלא תיתן להם כלום".

הבחירות לראשות עיריית בת ים הפכו למעניינות במיוחד ערב פתיחת הקלפיות בסיבוב הראשון, כשראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם סרטון שבו הכריז על תמיכתו בראש העיר המכהן יוסי בכר - בניגוד לעמדת שרי וחברי הכנסת של הליכוד, שעבדו קשה מאוד למען הבחירה בצביקה ברוט, מועמד הליכוד. סיפור סרטון התמיכה הפך ליצרי ועמוס ספקולציות. 

יו"ר הקואליציה דודי אמסלם אמר כי ראש הממשלה טעה. "אנחנו לא אוספים ראשי עיר, המשימה שלנו היא לחזק אנשי ליכוד, גם אם אנחנו במיעוט", אמר אמסלם. "היכן שחיזקנו מועמד שהוא לא ליכודי זה לדעתי לא תקין. גם רה"מ טועה, הוא בן אדם. לא יכול להיות שנריץ מועמד נגד מועמד מהסניף הליכודי בעיר מסוימת", הסביר יו"ר הקואליציה.