נפתלי בנט
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בנט: "ביקשתי מרה"מ שיטיל עליי את תפקיד שר הביטחון"

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי התייחס להתפטרות ליברמן ולדרישתו לקבל את תיק הביטחון בכנס ברמת גן: "המטרה היא שישראל תחזור לנצח". כחלון ודרעי כבר הודיעו לרה"מ כי הם מעוניינים בבחירות
לירן כוג'הינוף ומיכאל שמש
15 בנובמבר 2018
16:07
עודכן ב 17:10

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר היום (חמישי) כי פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה שימנה אותו לתפקיד שר הביטחון. בנט נאם בכנס השקת הנושא השנתי של מערכת החינוך, אך התייחס בפתח דבריו להתפטרות שר הביטחון אביגדור ליברמן מתפקידו, ודרישת סיעת הבית היהודי לקבל את תיק הביטחון. "פניתי לראש הממשלה בנימין נתניהו על מנת שיטיל עליי את תפקיד שר הביטחון, עם מטרה אחת: שישראל תחזור לנצח", אמר שר החינוך.

יו"ר הבית היהודי לא הציג בנאומו אולטימטום ברור לנתניהו, אך בלשכת ראש הממשלה כן עלה חשש שבנט יודיע על התפטרותו כבר היום, על אף הפגישה בינו לבין נתניהו שנקבעה למחר. בלשכת נתניהו פעלו והעבירו מסרים במטרה למנוע את פירוק הממשלה והליכה לבחירות.

עוד אמר בנט בנאומו היום: "לא הייתי עוזב את הנהגת החינוך בישראל עבור שום תפקיד אחר בעולם, לולא משבר האמון הביטחוני העמוק שפוקד את מדינת ישראל. ישראל ניצבת באחת התקופות המורכבות והמסוכנות שלה. הדבר הכי מסוכן למדינת ישראל הוא שהתחלנו לחשוב שאין פתרון לטרור, למחבלים, לטילים. שאין מה לעשות, שאי אפשר לנצח. אבל יש מה לעשות - יש פתרון. כשישראל תרצה לנצח, אנחנו ננצח. זו לא גזירת גורל.

"כל יועציי וחבריי אמרו לי: 'מה אתה צריך את זה? זו שגיאה פוליטית'. ייתכן שהם צודקים. אך הם אינם מבינים שעבורי ביטחון מדינת ישראל היא התכלית, והפוליטיקה היא האמצעי. בגלל זה באתי לפוליטיקה לאחר חזרתי ממלחמת לבנון השנייה. כשר ביטחון אני מתכוון להביא חדשנות, יצירתיות ורוח לחימה. לשבור קיבעון מחשבתי של עשרות שנים. כמו ב'צוק איתן', אני מתכוון לדאוג שהתכניות שלי יבוצעו. ללא קבלת אחריות על הביטחון וללא שינוי דרמטי, ההרתעה הישראלית תמשיך להישחק, חמאס ימשיך שלא לפחד מאיתנו".

כחלון ודרעי הודיעו לנתניהו כי הם רוצים בחירות

בסביבתו של ראש הממשלה הגדירו הבוקר את היממה הקרובה כ"גורלית" בשאלת הקדמת הבחירות. לטענת מקורביו, נתניהו עשוי להכריע כבר היום אם למנות את יו"ר הבית היהודי לשר הביטחון – או לחילופין לפנות לבחירות מוקדמות.

מאז הודעת ליברמן אתמול, נתניהו החל בסבב פגישות ראשי הקואליציה. יו"ר כולנו ושר האוצר משה כחלון נפגש היום בנימין נתניהו והבהיר לו כי במצב הנוכחי – יש לקיים את הבחירות בהקדם האפשרי. "טובת המשק והכלכלה מחייבים ללכת לבחירות מהר ככל הניתן", נמסר בהודעה של לשכת כחלון. יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי הצטרף לקריאתו של כחלון ואמר בפגישתו עם נתניהו: "יש ללכת לבחירות מהר ככל האפשר".


עוד לפני קבלת ההחלטה על מועד הבחירות, הבוקר פורסם בכאן רשת ב' כי בכירים בכנסת כבר גיבשו תוכנית עבודה לחודשים הקרובים, על מנת לשרוד עם קואליציה צרה של 61 ח"כים בעקבות התפטרות ליברמן. אם אכן יוחלט על המשך פעילות הקואליציה, הכנסת תשותק בפועל ולא תקדם שום חקיקה משמעותית, גם אם באופן רשמי היא תוסיף לעבוד.

לפי התוכנית, חקיקה שנחשבת למסובכת תוקפא ותרד מהשולחן, מתוך הבנה שלא ניתן לקדם חוקים מורכבים ושנויים במחלוקת במצב הנוכחי. חוקים כמו חוק היועמ"שים, חוק גדעון סער, עונש מוות למחבלים ופסקת ההתגברות יוקפאו. הקואליציה תתמקד בעיקר בהדיפת חוקים של האופוזיציה, ותקדם רק מה שתהיה חייבת.

לכאן חדשות נודע כי שרי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד קיבלו כבר לפני יומיים החלטה להתפטר בעצמם מהממשלה, עוד לפני ליברמן, בעקבות הפסקת האש מול חמאס. בנט ושקד תכננו להקדים את שר הביטחון, לאחר שנודע להם על כוונותיו.

האזינו לריאיון עם יו"ר הקואליציה דוד אמסלם בכאן רשת ב'

אתמול, כמה שעות לפני ההתפטרות של ליברמן, החליטו בבית היהודי שלא להתפטר לבסוף. במקום התפטרות מהממשלה החליטו במפלגתו של בנט לדרוש לעצמם את תיק הביטחון.