"חוק המוהלים" בדרך?

בעקבות תחקיר כאן: ח"כ אלעזר שטרן מ"יש עתיד" יגיש בקרוב הצעת חוק שתסדיר את הפיקוח על המוהלים. במסגרת ההצעה: תוקם ועדה משותפת למשרד הבריאות והמשרד לשירותי דת שתסדיר את עבודת המוהלים.
04 בדצמבר 2016
11:35
עודכן ב 17 אוקטובר 09:21

בעקבות תחקיר כאן "חוק המוהלים" יונח בקרוב על שולחן ועדת שרים לענייני חקיקה.
על פי הצעת החוק של חבר הכנסת אלעזר שטרן ("יש עתיד"), תוקם ועדה משותפת למשרד הבריאות והמשרד לשירותי דת שתסדיר את עבודת המוהלים ותקבע קריטריונים שעל פיהם יתנהל שוק המילה בישראל הנחשב פרוץ.
על פי הצעת החוק, תעודות יינתנו רק למוהלים שיעמדו בקריטריונים ואלה שיפרו אותם – יסתכנו בסנקציות ובעד שלוש שנות מאסר.
הצעת החוק תונח בעקבות "תחקיר המוהלים" שפרסמנו כאן בשבוע שעבר, ובו נחשפה שיטה, לפיה מוהלים בכירים לוקחים את התלמידים הכי לא מנוסים שלהם, להתנסות על בני העדה האתיופית – וגם על בני העובדים הזרים.

במרכז התחקיר עמד הרב אליהו אסולין, מוהל בכיר מחדרה, שתועד מתבטא בחריפות נגד אוכלוסיות חלשות: "הם בשר תותחים, גם אם תחתוך עקום, לא יגידו לך כלום כי הם לא מבינים כלום".

כמוהו, נחשפו שלושה מוהלים נוספים, ו"מאעכר" אחד שתפקידו לתווך בין משפחות עובדים זרים למוהלים ותיקים שמביאים עמם את המוהלים המתלמדים ללא ידיעת ההורים.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "במציאות הנוכחית אין שום הסדרה חוקית לטיפול בתלונות נגד מוהלים, לחקירת מקרים שבהם אירעו סיבוכים רפואיים בעקבות ברית מילה, לקביעת תנאי סף לפעולתם של מוהלים ולהטלת סנקציות על מוהלים שנמצא שהתרשלו בפעולתם".