נתניהו ובנט במליאת הכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו לראשי הקואליציה: "אל תפילו את ממשלת הימין"

רה"מ הודיע בפגישה עם יו"ר הבית היהודי כי ייקח לידיו את תיק הביטחון "לאור האתגרים הקריטיים". סביבת נתניהו: הוא ימשיך להחזיק גם בתיק החוץ, לפחות בתקופה הקרובה. מקורבי בנט: אין היתכנות להמשך קיום הממשלה, יש לקבוע מועד מוסכם לבחירות
זאב קם, גילי כהן ומיכאל שמש
16 בנובמבר 2018
15:12
עודכן ב 19:30

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אחר הצהריים (שישי) בטלפון עם כל ראשי סיעות הקואליציה ואמר להם כי אין סיבה ללכת לבחירות, וכי יש לעשות כל מאמץ שלא להפיל את ממשלת הימין. הדיונים יימשכו בתחילת השבוע הבא. "הוא סומך על אחריותם של השרים שלא יעשו טעות היסטורית של הפלת ממשלת ימין", נמסר מטעמו של ראש הממשלה. בסביבתו של נתניהו אומרים כי הוא ישמש גם שר הביטחון בשל האילוצים הביטחוניים, וכי לפחות בתקופה הקרובה ימשיך להחזיק גם בתיק החוץ.

מוקדם יותר נועד נתניהו עם יו"ר הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט, והודיע לו כי לא ימנה אותו לשר הביטחון אלא ישאיר את התיק בידיו, לאור "האתגרים הקריטיים העומדים כעת לפתחה של מדינת ישראל". גורמים המקורבים לבנט אמרו לאחר הפגישה כי אין היתכנות להמשך קיום הממשלה וכי יש לקבוע כבר ביום ראשון מועד מוסכם לבחירות. זאת, בשל עמדתו הנחרצת של יו״ר כולנו השר משה כחלון ללכת לבחירות בהקדם האפשרי.

מוקדם יותר היום, אמרה שרת המשפטים איילת שקד כי מינויו של בנט לשר הביטחון - הוא חיוני. במפגש עם המועדון המסחרי והתעשייתי בתל אביב, הבהירה שקד כי "השבוע יוכרע אם הולכים לבחירות או שהממשלה תמלא את ימיה עד נובמבר 2019". עם זאת, השרה הוסיפה כי אם יוחלט על בחירות - יש לעשות זאת תוך שלושה חודשים "כדי למנוע פגיעה בכלכלה, בביטחון ולהפחית את כמות השיח הציבורי הרעיל".

מאז הודעת ליברמן שלשום, נתניהו החל בסבב פגישות ראשי הקואליציה, שם גברו הקולות הקוראים להקדמת הבחירות. ראש הממשלה נפגש אתמול עם כחלון, שהבהיר לו כי במצב הנוכחי – יש לקיים את הבחירות בהקדם האפשרי. "טובת המשק והכלכלה מחייבים ללכת לבחירות מהר ככל הניתן", נמסר בהודעה של לשכת שר האוצר. יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי הצטרף לקריאתו של כחלון ואמר בפגישתו עם נתניהו: "יש ללכת לבחירות מהר ככל האפשר".

אתמול אמר בנט בכנס השקת הנושא השנתי של מערכת החינוך, כי פנה לנתניהו בבקשה שימנה אותו לתפקיד שר הביטחון. "פניתי לראש הממשלה בנימין נתניהו על מנת שיטיל עליי את תפקיד שר הביטחון, עם מטרה אחת: שישראל תחזור לנצח", אמר.

"לא הייתי עוזב את הנהגת החינוך בישראל עבור שום תפקיד אחר בעולם, לולא משבר האמון הביטחוני העמוק שפוקד את מדינת ישראל", אמר בנט בנאומו. "כל יועציי וחבריי אמרו לי: 'מה אתה צריך את זה? זו שגיאה פוליטית'. ייתכן שהם צודקים. אך הם אינם מבינים שעבורי ביטחון מדינת ישראל היא התכלית, והפוליטיקה היא האמצעי".

ביום רביעי האחרון הודיע ליברמן כי החליט להתפטר מתפקידו כשר הביטחון. לדבריו, הפסקת האש האחרונה ותהליך ההסדרה מול חמאס הם כניעה לטרור. "אין לזה שום הגדרה או משמעות אחרת", אמר ליברמן בהצהרה מיוחדת שמסר בכנסת, "אנחנו קונים שקט לטווח קצר במחיר פגיעה קשה בביטחון הלאומי לטווח ארוך". לשאלת כאן חדשות, ענה שר הביטחון כי סיעת ישראל ביתנו פורשת באופן מיידי מהקואליציה, והכחיש תיאום עם יו"ר מפלגת כולנו, השר משה כחלון.

ו"ר ישראל ביתנו הבהיר כי אם היה ממשיך בתפקידו - לא היה יכול להסתכל לתושבי הדרום ולמשפחות החיילים החטופים בעיניים. "מעולם לא נדבקתי לכיסא. תמיד בחרנו במפלגה בעקרונות ולא בכיסאות". ליברמן הוסיף למתוח ביקורת על מדיניות הממשלה מול עזה: "אשמח אם הפרוטוקולים של הקבינט ייחשפו. המדיניות של החודשים האחרונים שגויה. אי אפשר למנוע כל פעילות התקפית מול עזה ואז לשאול למחרת האם הנייה עדיין חי. לדעתי, מחבלי עזה הרגישו בנוח בהפגנות מול הגדר".