הפרות הסדר האלימות ליד הגבול בין הרצועה לישראל
צילום: אי-פי

הפגנות הגדר האלימות בעזה נמשכות: 40 פלסטינים נפצעו

כ-8,000 פלסטינים באו להפגנות השבועיות בכמה מוקדים על גדר הגבול. דובר צה"ל מסר כי רוב המפגינים שומרים על מרחק מהגדר, אך קצתם מתקרבים ומיידים אבנים ומבעירים צמיגים
סולימאן מסוואדה
16 בנובמבר 2018
16:48

הפלסטינים מדווחים על 40 פצועים, 18 מהם מאש חיה, בעימותים האלימים בגבול הרצועה אחר הצהריים (שישי). מצבם של שלושה קשה. אלפי פלסטינים הפגינו בכמה מוקדים לאורך הגדר אך רובם לא הגיעו אליה. בכמה מקומות המפגינים התקרבו אל הכוחות, הבעירו צמיגים ויידו אבנים אל לוחמי צה"ל. החיילים הגיבו בירי ובאמצעים לפיזור הפגנות.

בכיר בג'יהאד האיסלאמי, ח'אלד אל-בטש אמר כי כל עוד יש מצור על עזה וכל עוד ההפגנות יימשכו, "לא תהיה ממשלה ישראלית יציבה". הוא הוסיף כי הם יעשו כל שביכולתם על מנת שהמאמצים המצריים יצליחו.

שר הביטחון היוצא אביגדור ליברמן ערך הבוקר סיור פרידה בעוטף עזה ביומו האחרון בתפקיד. במהלך הסיור אמר ליברמן לראשי הרשויות בדרום כי "תושבי עוטף עזה זכאים לרמת הביטחון בדיוק כמו תושבי תל אביב". הוא הוסיף שלא ייתכן שאחרי שחמאס משגר מאות רקטות, ראשי הארגון מקבלים חסינות מהקבינט הישראלי.

העיתון "אל-חיאת" דיווח אתמול כי ישראל וחמאס חזרו ליישם את ההבנות שהושגו לפני סבב הלחימה האחרון. לפי הדיווח, מפי גורמים פלסטיניים, ההבנות הלא כתובות מבוססות על שקט בתמורה להקלה במצור על הרצועה. ההבנות כוללות הסכמה של ישראל לדון בהקמת נתיב ימי לעזה אחרי שתתבצע עסקת חילופי שבויים ונעדרים.

שלשום עצר צה"ל מחבל שהתקרב לגדר המערכת בצפון הרצועה. המחבל השליך רימונים שלא התפוצצו ועל גופו נמצאו קאטר וסכין. הלוחמים ירו לעברו ואחרי המעצר, המחבל הועבר לחקירה. בכיר בג'יהאד האסלאמי, אחמד אל-מדלל, הבהיר שההפגנות על הגדר יימשכו. לדבריו, אף אחד לא מדבר על הפסקת "תהלוכות השיבה" שיימשכו עד שהן ישיגו את יעדיהן ובראשם שבירת המצור.

בשבוע שעבר התכנסו כעשרת אלפים פלסטינים במוקדי החיכוך הקבועים על גדר הגבול בעזה. חלקם התפרעו ויידו אבנים אל עבר הגדר, אך שמרו על מרחק של מאות מטרים ממנה. צה"ל הגיב בירי של רימוני עשן וההפגנה הסתיימה מוקדם מהרגיל. כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו שהמשלחת הביטחונית המצרית הגיעה לאזור ההפגנות בג'באליא שבצפון הרצועה. בעזה דיווחו כי כ-30 פלסטינים שנפגעו.