אילוסטרציה
צילום: שאטרסטוק

אלה הצעות החוק שיסייעו במאבק במגפת החצבת

הצעת החוק הראשונה שאושרה ע"י ועדת השרים מבקשת לקבוע מדיניות חיסונים לאומית ולתת לשר הבריאות סמכות לסגור מוסד חינוכי לתקופת זמן מסוימת במקרה בו נמצא חשד להתפרצות המחלה. הצעת החוק השנייה נותנת למנהל מוסד חינוכי את הסמכות להרחיק תלמיד, מורה או כל עובד אחר, אם קיים החשש להידבקות במחלה נגדה קיים חיסון שניתן בשגרה
כתבי כאן חדשות
18 בנובמבר 2018
15:52

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את תמיכת הקואליציה בשתי הצעות חוק העוסקות במתן חיסונים, שיעלו השבוע להצבעה במליאת הכנסת. הצעת החוק הראשונה של ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) וח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי) קובעת מדיניות חיסונים לאומית ומתן תמריצים להתחסנות. בנוסף, לפי הצעת החוק, שר הבריאות יוכל להפסיק את פעילותו של מוסד חינוכי באופן חלקי או מלא במקרה של חשש להתפרצות מחלה.

הצעת החוק השנייה, של ח"כ מירב בן ארי (כולנו), קובעת כי אם מנהל מוסד חינוכי מצא שיש חשש להתפרצות מחלה שנגדה ניתן חיסון מחיסוני השגרה - הוא יוכל למנוע כניסה למוסד מתלמיד, מורה או כל אדם אחר שלא חוסן מפניה.

הצעת החוק, שנוסחה בסיוע עמותת "מדעת" ונתמכת על ידי ההסתדרות הרפואית ואיגוד רופאי הילדים, מגדירה לראשונה מדיניות לאומית בנושא החיסונים וקובעת דרכי טיפול ב"סרבני החיסונים". לפי ההצעה, משרד הבריאות יחויב לנהל מעקב אחרי ילדים שלא חוסנו, להתריע על כך בכתב בפני הוריהם, ואם ההתראה לא תעזור - ההורים יזומנו למפגש הסברה מיוחד שבסיומו יתבקשו לחתום על טופס סירוב. הורה שיתעלם מכך יהיה חשוף לסנקציה כלכלית בדמות שלילת נקודת זיכוי במס הכנסה בשווי של עד 2,000 שקל. בנוסף על כך, ההצעה מאפשרת למשרד הבריאות להרחיק ילדים לא מחוסנים ממוסדות חינוך בעת חשש להתפרצות מחלה.


יו״ר סיעת המחנה הציוני יואל חסון אמר כי הוא ״מברך על החלטת ועדת השרים לרפא את המערכת החולה. עכשיו יהיה ניתן ליישם מדיניות חיסונים לאומית שמגדירה עקרונות ומטרות, שמטפלת מערכתית בסרבנות חיסונים, ושמאזנת בין שמירה על בריאות הציבור לבין חופש".

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי הוסיפה ואמרה: "החלטת ועדת השרים לאשר את החוק היא צעד נכון ומתבקש לנוכח התפשטות מגפת החצבת. ילדים שאינם מחוסנים חשופים להידבקות במחלות שונות וקשות, ועשויים להדביק את הסביבה במחלות ולהיות מוקד להתפרצות מחלות קשות שעלולות להביא לתוצאות טרגיות. ההצעה מייצרת תכנית לאומית לחיסונים המאפשרת למדינה לפעול באופן הדרגתי מול הורים בהסברה והנגשת חשיבות החיסונים, ומול אלו המסרבים לחסן את ילדיהם. עלינו להתמודד עם הורים שלא מחסנים מחוסר ידע או מסיבות אידאולוגיות".


באיגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית בירכו על אישור הצעות החוק. "לכל ילד וכל אדם זכות לבריאות וזכות להיות מחוסן", אמרו. "ההתפרצות הנוכחית חושפת את המחסור החמור במשאבים. אנו קוראים לעגן במסגרת החוק הקצאת משאבים מתאימה לשירותי בריאות הציבור על מנת להבטיח נגישות לחיסונים לכל האוכלוסיות ולמנוע את ההתפרצויות הבאות".

לאחר האישור בוועדה, איגוד רופאי הילדים קורא כעת לחברי הכנסת לאשר בדחיפות את הצעות החוק לחובת חיסונים: "זה בנפשנו. כפי שהוכח בעבר, לחיסונים השפעה מכרעת על בריאות ילדי ישראל, תרומתם ידועה וחיונית".

השתתפו בהכנת הכתבה: אמוץ שפירא, ורד פלמן וקטי דור