בנימין נתניהו
צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

מקורבי נתניהו: רה"מ ימנה שר חוץ משורות הליכוד

בסביבת רה"מ אומרים כי הוא צפוי להחליט על מינוי שרים בימים הקרובים. במקביל, בבית היהודי מאיימים כי לא יצביעו עם הקואליציה עד שיחודש מינויו של אלי בן דהן לתפקיד סגן שר הביטחון, שהסתיים עם התפטרות ליברמן
מיכאל שמש
18 בנובמבר 2018
17:05
עודכן ב 17:31

המשבר בקואליציה: מקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו אמרו היום (ראשון) כי הוא צפוי למנות בימים הקרובים שר חוץ משורות הליכוד. זאת לאחר שעד כה נתניהו הוא שהחזיק בתיק החוץ, אך בעקבות התפטרותו של אביגדור ליברמן הוא מונה לתפקיד שר הביטחון.

במקביל, על רקע הקרב בקואליציה על התיקים הבכירים, סיעת הבית היהודי הודיעה כי לא תצביע יותר עם הקואליציה, עד למינויו מחדש של חבר הכנסת מהסיעה אלי בן דהן לתפקיד סגן שר הביטחון. זאת לאחר שראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו טרם חידש את מינויו של בן דהן, שיסתיים יחד עם התפטרות ליברמן.

בהודעת הבית היהודי נמסר: "בשעות האחרונות פעלנו באינטנסיביות למול אנשי לשכת ראש הממשלה על מנת למנוע את ההחלטה הלא הוגנת של פיטורי סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, שהתקבלה ללא כל סיבה מוצדקת. לצערנו, ראש הממשלה ואנשי נוהגים בכוחניות כלפי הבית היהודי, כפי שלא היו עושים מול אף מפלגה אחרת. נוצר מצב א-סימטרי, שבו סגן שר הביטחון נאלץ לשלם את המחיר על התפטרותו המבישה של שר הביטחון אשר ברח מאחריות.

"אין כל סיבה לפטר צוות שלם של סגן שר ויועציו, ולשלוח מספר משפחות לאבטלה מיידית, בשל גחמה בלתי מוסברת. לצערנו, למרות בקשות חוזרות ונשנות, אנשי לשכת ראש הממשלה נותרו בשלהם. אנו לא נאפשר את האבסורד הזה. לכן, סיעת הבית היהודי לא תצביע עם הקואליציה באף הצבעה עד אשר יחזור בו ראש הממשלה מהחלטתו". בלשכתו של נתניהו אמרו כי נושא מינויו של אלי בן דהן יטופל בימים הקרובים.

חבר הכנסת מהליכוד דוד ביטן תקף את התעקשותו של בנט על התפקיד, ובריאיון לרן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב' הוא אמר כי "ההתנהגות של בנט לא בסדר, וזו לא הפעם הראשונה. הבית היהודי זה חלק מאיתנו בכל ממשלה שלא תהיה, זה שבנט לא יודע להתנהג – מה ראש הממשלה יכול לעשות? אין טעם לתת עכשיו לבנט להיות שר ביטחון. זה תיק ששייך כרגע לליכוד ויש שם מספיק אנשים טובים שיכולים לעשות את זה".

את האשמה למשבר הנוכחי בקואליציה הטיל ביטן על השר היוצא. "מי אשם שהולכים לבחירות? קודם כל איווט ליברמן עם ההתפטרות המטופשת שלו", אמר. "ראש הממשלה לא נולד היום. הוא ידע שייפגע אם יכריז על הפסקת אש". ביטן העריך כי "נכון לעכשיו נראה שיהיו בחירות למרות המאמצים של ראש הממשלה".