נתניהו בקריה
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

נתניהו: בתקופה ביטחונית מורכבת כזו לא מפילים ממשלה ולא הולכים לבחירות

בהצהרה לתקשורת אמר ראש הממשלה כי הוא נכנס לתפקיד שר הביטחון ורמז לבית היהודי: "באמצע המערכה לא נוטשים ולא משחקים בפוליטיקה. הביטחון הוא מעבר לשיקולים אישיים". הוא ציין כי הוא עושה מאמץ למנוע בחירות מיותרות. "אמרתי לכל ראשי המפלגות שלא יפילו את הממשלה ובייחוד בעיתוי זה"
מערכת כאן חדשות
18 בנובמבר 2018
20:27

ראש הממשלה בנימין נתניהו אומר הערב (ראשון) כי אנחנו נמצאים באחת התקופות הביטחוניות המורכבות ובתקופה כזו לא מפילים ממשלה ולא הולכים לבחירות. בהצהרה לתקשורת שמסר בקריה בתל אביב הודיע נתניהו  כי הוא נכנס לתפקיד שר הביטחון וכי להפיל ממשלה יהיה חוסר אחריות.

ראש הממשלה רמז לחברי הבית היהודי שאיימו לפרוש מן הקואליציה אם לא יימסר תיק הביטחון לשר החינוך ויושב ראש המפלגה, נפתלי בנט ואמר: "באמצע המערכה לא נוטשים ולא משחקים בפוליטיקה. הביטחון הוא מעבר לשיקולים אישיים. ולכן אני עושה מאמץ למנוע בחירות מיותרות. אמרתי לכל ראשי המפלגות שלא יפילו את הממשלה ובייחוד בעיתוי זה".


ראש הממשלה ציין כי הוא מקדיש את כל חייו למען ביטחון ישראל. "בנושא הביטחון קיבלתי החלטות קשות מאוד כשאני נושא בממלא האחריות. אנחנו עוסקים בעניינים של חיים ומוות, ואפילו בעצם קיום המדינה. אין מקום בעניינים כאלה לשיקולים אישיים ולפוליטיקה. אני מקבל החלטות מתוך דאגה כנה".

הוא ציין כי בזמן שהוא נכנס בפעם הראשונה לתפקיד שר הביטחון ישנה ביקורת ביחס למדיניות הביטחון של ישראל. "אני מבין ללבכם אזרחי ישראל, חלק גדול מהביקורת נובע מכך שלא ניתן להציג את הדברים המלאים ולכן אתם רואים תמונה חלקית של מערכה רחבת היקף שאנחנו עדיין בעיצומה כדי להביא ביטחון לתושבי הדרום ולתושבי ישראל. לא אגיד הערב מתי נפעל ואיך נפעל. יש לי תכנית ברורה, אני יודע מה לעשות ומתי ונעשה זאת. לא תמיד הדברים נראים בבירור באותו רגע".

בד בבד, שרי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד שוקלים להתפטר מחר מהממשלה בעקבות החלטתו של נתניהו לשמור לעצמו את תיק הביטחון. השניים ימסרו הצהרה לתקשורת מחר בשעה 10:30 בכנסת. בבית היהודי איימו במהלך היום כי יפסיקו להצביע עם הקואליציה עד למינויו מחדש של חבר הכנסת אלי בן דהן לתפקיד סגן שר הביטחון. זאת לאחר שראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו טרם חידש את מינויו של בן דהן, שיסתיים יחד עם התפטרות ליברמן. בעקבות האיומים הודיע ראש הממשלה הערב כי יחדש את מינוי בן דהן גם תחת השר הבא.

בליכוד מיהרו שרים וחברי כנסת לגבות את ראש הממשלה ואת החלטתו. שרת התרבות והספורט מירי רגב כתבה בדף הפייסבוק שלה כי היא מקווה שההיגיון ינצח ולא האגו. 


שר המדע אופיר אקוניס אמר בתגובה כי האחריות לקיום ממשלת הימין מונחת על כתפיהם של בנט וכחלון. "את המשבר המיותר הזה אפשר לפתור במהירות באמצעות החלטה אחראית על השארותם בממשלה עד סיום הכהונה לפי חוק בנובמבר 2019", אמר אקוניס.

באופוזיציה תקפו את ראש הממשלה. יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, אמרה כי "הצביעות של נתניהו בעודו מדבר על חשיבות תיק הביטחון זועקת לשמיים. זהו אותו נתניהו שרק לפני שנתיים מינה לתפקיד הרגיש הזה אדם ציני חסר ניסיון ואחריות רק בשל שיקולים של שרידות פוליטית וגם כעת משחק בתיק הזה לצורכי תעמולת בחירות. חוסר האחריות האמיתי הוא לתת לנתניהו להמשיך בתפקידו כראש ממשלה אחרי שהפך כל פרט בחיינו לסחר מכר פוליטי והפך את הקיטוב וההסתה לתוכנית עבודה״.


במהלך הערב נפגש ראש הממשלה עם יו"ר כולנו, שר האוצר משה כחלון. השניים נועדו במשך כ-40 דקות בקריה בתל אביב אך לא הגיעו להסכמות וקבעו לשוב ולהיפגש במהלך השבוע. שר הפנים וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני אריה דרעי התייחס היום לנושא הקדמת הבחירות ולניסיון של ראש הממשלה בנימין נתניהו לייצב את הממשלה. "אני מאמין שאם ראש הממשלה יראה שאין סיכוי, הוא לא יחכה שביום רביעי יפילו אותו וייזום מהלך". דרעי דיבר בריאיון בתכנית כאן הערב בכאן רשת ב'.

מקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו אמרו היום (ראשון) כי הוא צפוי למנות בימים הקרובים שר חוץ משורות הליכוד. זאת לאחר שעד כה נתניהו הוא שהחזיק בתיק החוץ, אך בעקבות התפטרותו של אביגדור ליברמן החל להחזיק גם בתיק הביטחון.