ישראל כץ, רה"מ נתניהו ואהוד ברק
צילום: יהודה חיים, תומר נויברג והדס פרוש, פלאש 90

סביבת נתניהו: מוכנים לדון עם ראשי הבית היהודי על תיק החוץ

מאמצים אחרונים בקואליציה למנוע את התפטרות השרים בנט ושקד. בד בבד גורמים בבית היהודי מותחים ביקורת חריפה על התנהלות ראשי המפלגה שעלולה לדבריהם, להתרסק מבחינה פוליטית אם תפרוש מהממשלה ותוביל לפירוק ממשלת הימין
הבוקר הזה
19 בנובמבר 2018
07:48

בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו אומרים הבוקר (שני) כי הם מוכנים לדון עם ראשי הבית היהודי על כל פיצוי אפשרי במקום תיק הביטחון. "תיק החוץ ותיק העלייה והקליטה פנויים ואנו מוכנים לדון עליהם עם יו"ר הבית היהודי", אמרו הגורמים.

זאת לקראת ההצהרה המשותפת שצפויים למסור הבוקר שרי המפלגה נפתלי בנט ואיילת שקד שבה, על פי הערכות במערכת הפוליטית, הם צפויים להודיע על התפטרותם מהממשלה. בד בבד מתחו גורמים בבית היהודי ביקורת חריפה על התנהלות ראשי המפלגה שעלולה לדבריהם, להתרסק מבחינה פוליטית אם תפרוש מהממשלה ותוביל לפירוק ממשלת הימין.

מוקדם יותר הבוקר הודיעו יו"ר האיחוד הלאומי השר אורי אריאל, וח"כ בצלאל סמוטריץ', כי הם תומכים בדרישת הבית היהודי לקבל את תיק הביטחון, לדבריהם - "כדי לשנות באופן מהותי את מדיניות הביטחון וכדי שצה״ל יחזור לנצח". בהודעת הסיעה נכתב כי בעקבות הודעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יסרב לדרישה - ואם הבית היהודי תחליט על פרישה מהקואליציה והתפטרות השרים נפתלי בנט ואיילת שקד - יכונס מרכז האיחוד הלאומי לדיון מיוחד באשר להצטרפות למהלך. במקרה כזה נציגי המפלגה, השר אריאל וח״כ סמוטריץ', יצביעו ביום רביעי על החוק לפיזור הכנסת בהתאם להחלטת המרכז ולהתייעצות עם רבני המפלגה.״

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ מהליכוד, אמר לאריה גולן בתכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב' כי בנט הציב אולטימטומים פסולים לממשלת ימין. על התפטרות ליברמן אמר כי הוא העדיף שיקולים של הישרדות פוליטית אלקטורלית ולכן לא נכון לתת לו תפקיד כמו שר ביטחון "כי ברגע האמת זה מה שהוא בוחר בו. ליברמן התפטר, חלק על המדיניות, אמר שלא נתנו לו לעשות כלום – אם זה היה אמיתי, היה צריך להתפטר לפני שנתיים".

האזינו לריאיון ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב'

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, שב ותקף במשדר את ראש הממשלה נתניהו ואמר כי הוא נכשל בביטחון. "הממגר והממוטט נכנע לחמאס, נכשל בצפון, שם  ישראל מעולם לא הייתה מוגבלת יותר בפעילותה, נכשל בניסיון לייצב את הממשלה המתנדנדת ולכן שמענו אתמול נאום בחירות בלי שאלות". ברק ציין כי במצבים ביטחוניים עדינים נתניהו פיטר את יעלון ומינה את ליברמן ובמצבים עדינים מאוד הלך לבחירות בגלל ישראל היום וכמעט בגלל התאגיד".

האזינו לריאיון ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב':

ברק הוסיף: "אני מכיר את נתניהו טוב. ההתפרעויות וההפחדות לא עושות עלי רושם. ביבי היה חייל וקצין טוב, אבל אם לפי זה היינו ממנים שרי ביטחון, יש בסיירת מטכ"ל עוד הרבה, שהקריבו יותר. יש הרבה אמת בטענות של אנשי ימין מובהקים שאומרים שהאיש הזה עם ראש ימני וקול ימני ושתי ידיים שמאליות. זה אדם ששמיר אמר עליו שהוא מלאך חבלה, שרון אמר עליו שהוא מתפרק תחת לחץ, זה הבן אדם האחרון שצריך לשקול במסיבת סלפי להעניק לו שוב את השלטון. צריך להגיד לו תודה ולהחליף אותו".