אריה דרעי
צילום: פלאש 90

המשטרה: התגבשה תשתית ראייתית נגד דרעי בעבירות מרמה והפרת אמונים

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את שר הפנים בשורה של עבירות פליליות, ובהן מרמה, הפרת אמונים, עבירות מס בהיקף של מיליונים ומסירת תצהיר כוזב. דרעי: "מאמין שהחשדות יוסרו". המלצות צפויות גם נגד רעייתו יפה דרעי
רועי ינובסקי, תמר אלמוג
20 בנובמבר 2018
09:28
עודכן ב 12:06

המשטרה הודיעה הבוקר (שלישי) כי נמצאה תשתית ראייתית נגד שר הפנים אריה דרעי בעבירות של מרמה והפרת אמונים. זאת במסגרת חקירה שהתנהלה בעניין קשריו של דרעי עם איש העסקים אילן שרעבי בשעה שכיהן כשר. כמו כן הודיעה המשטרה כי נמצאה תשתית ראייתית לביצוע עבירות מס בסכומים משמעותיים של מיליוני שקלים, הלבנת הון, שיבוש הליכי משפט ומסירת תצהיר כוזב למבקר המדינה. כמו כן נמצאה תשתית נגד אחיו של אריה דרעי, שלמה בחשד לביצוע עבירות מס בסכומים של מיליוני שקלים. במקביל הודיעה המשטרה כי התבסס חשד לעבירות הלבנת הון נגד חשודים נוספים. עוד מסתמן כי צפויה המלצה להעמיד לדין את יפה דרעי בעניין הנוגע לעבירות מס. 


ההמלצה להעמדה לדין את דרעי בגין מרמה והפרת אמונים נתקבלה בגין הקשר של שר הפנים עם איש העסקים אילן שרעבי. שרעבי העביר לדרעי 200 אלף שקלים ב-2011. דרעי טען שמדובר בהלוואה, ששכח להחזיר. בעת שכיהן כשר הפנים נפגש דרעי עם שרעבי בעניין הנוגע לשטח שהוא שוכר בכפר הירוק. החשד לשיבוש הליכי משפט הוא בשל שיחה שערך דרעי עם ראש המטה משה ארבל בה על פי החשד עדכן אותו כי הוא אמור להיות מזומן לעדות. שרעבי עצמו לא יועמד לדין - והמשטרה לא העבירה המלצה בעניינו. בא כוחו, דב גלעד כהן ממשרד ברטל-כהן, ברך על ההחלטה לסיים את עניינו בלא העמדה לדין, ומקווה שבזאת הגיע העניין לסיומו.

ראוי לציין כי מההמלצה נעדרים החשדות שהם נחקר בהתחלה, חשד לשוחד ולגניבה. כפי שנחשף בכאן חדשות, עבירת הגניבה הוסרה בעיקר לאחר שדרעי הסביר כי הצ'ק שקיבל לא היה תרומה אלא מתנה לאירוע משפחתי ועבירת השוחד ירדה מהפרק לאחר שבפרקליטות הגיעו למסקנה שמשפטית יש מגבלה כאשר מדובר במערכת יחסים בין אחים.

הפרסום הראשון של מרדכי (מוטי) גילת בנוגע לראיות נגד דרעי 


מלשכתו של אריה דרעי נמסר: "אנו מברכים על סיום חקירת המשטרה שנמשכה כמעט שלוש שנים. קיבלנו בסיפוק את גניזת החשדות החמורים של קבלת שוחד, גניבה מעמותות ועוד, שהביאו בזמנו לפתיחת החקירה. אנו מאמינים כי כאשר הפרקליטות תדרש לעניין, יוסרו גם שאר החשדות ויתברר כי השר אריה דרעי לא עבר על החוק". עו"ד ירון קוסטליץ, פרקליטו של עו"ד שלמה דרעי, מסר כי הוא משוכנע שהפרקליטות תגיע למסקנה שעו"ד דרעי לא עבר עבירה כלשהי, וכי אין מקום להגיש נגדו כתב אישום.

לפני כשבועיים פרסם לראשונה מרדכי (מוטי) גילת בכאן 11  כי נמצאו ראיות לכתב אישום נגד השר דרעי. ב"חדשות הערב" בכאן 11 פורסם בחודש שעבר כי אחרי עיכוב של החקירה, הוצגו בפני היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט סיכומי חקירת השר ורעייתו. בפרקליטות הביעו אי שביעות רצון מקצב התקדמות החקירה והימשכותה. גורמי אכיפה טענו כי חלק מהעיכובים בתיק נבעו מהעובדה שמדובר בחקירה משותפת של המשטרה ושל רשות המסים.

ראשיתו של התיק בחקירה סמויה, שהחלה ביחידה הארצית לחקירות הונאה בשנת 2015. החקירה העלתה חשד לכאורה להתנהלות חריגה בחשבונות בנק הקשורים באריה דרעי ובני משפחתו, והצביעה על העברות סכומי כסף משמעותיים מאנשי עסקים למשפחת דרעי, חלקם קודם לחזרתו לפעילות פוליטית וחלקם לאחר שובו לכנסת. באפריל 2016 החלה חקירה גלויה בפרשה במהלכה בוצעו פעולות חקירה מגוונות, ונחקרו עשרות מעורבים, ובמאי 2017 החל שלב נוסף בחקירה במסגרתו נחקר באזהרה השר אריה דרעי. כעת, כאמור, הוחלט במשטרה כי יש תשתית לעמדה לדין.

התנועה לאיכות השלטון פרסמה הודעה חריפה בעקבות המלצת המשטרה. בהודעה נאמר כי: "מדינת ישראל היא המדינה היחידה בעולם, למעט הודו, בה שר שהורשע בעבירה פלילית חזר לכיסא המיניסטר. באווירה כזו של לית דין ולית דיין, מתפתחת תרבות של שחיתות ונורמות פסולות וכשהמלצות המשטרה מתייחסות לא רק לעבירות שביצע דרעי לכאורה, אלא גם לניסיונות חמורים ביותר לשיבוש מהלכי חקירה, לכאורה, על ידו. דווקא בעת הזו, כשברקע נשמעים דיבורים הולכים ומתגברים על מערכת בחירות קרבה, אנו קוראים לפרקליט המדינה שלא לגרור את הטיפול בתיק החקירה החשוב הזה, ולמצות את הבדיקות הרלוונטיות במהירות המרבית האפשרית".