נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

טראמפ: ה-CIA לא קבע שמשפחת המלוכה הסעודית אחראית לרצח

הנשיא האמריקני התייחס לפרשת רצח ח'אשוקג'י ואמר בפתח הבית הלבן כי אין בכוונתו להפגין קשיחות מול סעודיה ולהרוס את הכלכלה העולמית. לדבריו, הממלכה עשויה לסייע במאבק מול איראן והדבר יכול לעזור גם לישראל
איתמר מרגלית
20 בנובמבר 2018
22:57

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר הערב (שלישי) כי ה-CIA לא הכריע באופן חד-משמעי לגבי האחריות של גורמים בכירים במשפחת המלוכה הסעודית - ובהם יורש העצר מוחמד בן סלמאן - לרצח העיתונאי הסעודי ג'מאל ח'אשוקג'י. עוד אמר טראמפ בפתח הבית הלבן כי אין בכוונתו להרוס את הכלכלה העולמית בכך שיפגין קשיחות מול סעודיה.


עוד אמר טראמפ שסעודיה סייעה לאמריקנים במחירי נפט נמוכים. לדבריו, סעודיה היא כוח שעשוי להוות משקל נגד לרפובליקה האסלאמית והדבר יכול לעזור גם לישראל. "אם נזנח את סעודיה, זו תהיה טעות נוראית", אמר טראמפ. הנשיא האמריקני אישר שייפגש עם יורש העצר הסעודי בפסגת ה-G-20 שתיערך בסוף החודש בארגנטינה.

מוקדם יותר הערב אמר הנשיא כי בכוונת ארצו להישאר שותפה של הממלכה הסעודית על מנת להבטיח אינטרסים משותפים לארצות הברית, ישראל ופרטנרים אזוריים נוספים. עוד הוסיף הנשיא כי המידע אודות רציחתו של העיתונאי הסעודי ממשיך להיערם, וכי ייתכן שבן סלמאן ידע על האירוע הטראגי: "אולי ידע ואולי לא", לדברי טראמפ.

בתוך כך, שר החוץ הטורקי מבלוט צ'אבושולו אמר בוושינגטון כי טורקיה שיתפה עם ארצות הברית את המידע העדכני ביותר בפרשת ח'אשוקג'י. לדבריו, לאחר שיחת טלפון בין טראמפ לנשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, הועברו לאמריקנים רשימת אנשים שטורקיה מעוניינת בהסגרתם.

עוד אמר השר הטורקי כי שיתוף הפעולה עם הסעודים אינו כפי שציפו באנקרה, וכי לא מן הנמנע שאם ייקלע למבוי סתום - טורקיה תפנה לאו"ם כדי שייפתח בחקירה משלו. צ'אבושולו ציין שהאמת בנוגע למי שהורה על רציחתו של ח'אשוקג'י צריכה לצאת אל האור.

בשבת שוחח טראמפ עם עיתונאים ונשאל על קביעת ה-CIA כי יורש העצר מוחמד בן סלמאן הורה לרצוח את העיתונאי ואמר: "ה-CIA ידבר איתי היום. עד עכשיו נאמר לנו שהוא לא שיחק תפקיד ברצח, נראה מה ה-CIA אומרים. ערב הסעודית היא בת-ברית חשובה שלנו. הם בת ברית נהדרת מבחינת משרות, נדבר עם ה-CIA מאוחר יותר".