אחמד טיבי בכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחמד טיבי: "שוקלים ריצה של תע"ל ברשימה נפרדת בבחירות"

ח"כ מתע"ל אמר לכאן רשת ב' כי הוא דורש דמוקרטיזציה של הסיעה, שתשקף את יחסי הכוחות בקרב בוחריה. הוא קרא לביצוע פריימריז או סקר מדעי שיקבע את הרכב הרשימה. לדבריו, תע"ל תעבור את אחוז החסימה החדש
ערן זינגר
21 בנובמבר 2018
09:10

ח"כ אחמד טיבי אמר הבוקר (רביעי) בכאן רשת ב' שמפלגת תע"ל שוקלת להתמודד בנפרד מהרשימה המשותפת בבחירות הבאות לכנסת. בריאיון לתכנית "הבוקר הזה" אמר טיבי לאריה גולן כי צורך בדמוקרטיזציה של הסיעה, כדי לשקף את רצון הציבור ויחסי הכוחות בקרב ציבור הבוחרים שלה.

האזינו לריאיון עם ח"כ אחמד טיבי

"הרשימה המשותפת הוקמה בכנסת ה-20 ותע"ל בראשותי קופחה, לא באופן מקרי אלא באופן מכוון. יש לנו היום רק ח"כ אחד ברשימה, ה מנוגד להלך הרוח ויחסי הכוחות ברחוב", אמר טיבי. "אנחנו רוצים דמוקרטיזציה של המפלגה. איך עושים את זה במפלגות? או פריימריז או סקר ייעודי. מי מתאים יותר ומה כוחה של כל מפלגה. יש אופציה רצינית של ריצה עצמאית ברשימה מחוזקת".

טיבי הוסיף כי תע"ל עברה את אחוז החסימה החדש ותוכל להצליח בבחירות. לדבריו, "ארבע המפלגות, הן מפלגות עם אידיאולוגיות שונות. הצלחנו להקים מפלגה משותפת בגלל העלאת אחוז החסימה של ליברמן. חיינו עם ההבדלים ועימותים שהיו בתוך הרשימה שפגעו בתדמיתה. האם זה המצב האופטימלי, לא. זה מצב שהצריך אחדות ושמירה את המבנה הזה".

הרשימה המשותפת הוקמה לקראת הבחירות לכנסת ב-2015, לאחר העלאת אחוז החסימה. היא כוללת בתוכה את המפלגות חד"ש, חד"ש, תע"ל, בל"ד ורע"ם. בראש הרשימה עומד ח"כ איימן עודה מחד"ש. הסיעה זכתה ב-13 מושבים בכנסת שהתחלקו כך: חמישה לחד"ש, שלושה לבל"ד ולרע"ם, ושניים לתע"ל. במסגרת הסכם הרוטציה בין המפלגות, התפטרו ח"כים מתע"ל וחד"ש ובמקומם נכנסו נציגים מרע"ם ובל"ד.