הפגנה נגד השלטון הסעודי
צילום: אי-פי

דוח: "אסירים סעודים עונו במכות חשמל בכלא ונתלו מהתקרה"

ארגון אמנסטי קבע כי פעילי זכויות אדם בממלכה עוברים בכלא "עינויים פיזיים נוראיים", שכוללים גם תקיפות מיניות: "חלק מהאסירים לא הצליחו ללכת או לעמוד"
נורית יוחנן
21 בנובמבר 2018
09:53

דוח של ארגון אמנסטי שהתפרסם אמש (שלישי) קובע כי השלטונות הסעודיים מענים בבית כלא בממלכה פעילים למען זכויות אדם. מהדוח עולה כי הפעילים – גם גברים וגם נשים - חוו עינויים קשים ופגיעות מיניות, ונכלאו ללא משפט. חלקם עונו במכות חשמל ובמלקות.

מעדויות שהגיעו לידי הארגון הבינלאומי לזכויות אדם, מצבם של חלק מהאסירים בכלא ד'באן קשה והם לא הצליחו ללכת או לעמוד לאחר העינויים שעברו. עוד נקבע כי לפחות פעיל אחד נתלה מהתקרה, ואסירה אחרת הוטרדה מינית על ידי חוקרים שעטו מסיכות על פניהם.

הדוח החמור מתפרסם בעיצומה של הסערה סביב סעודיה ורצח העיתונאי ג'מאל ח'אשוקג'י בקונסוליה באיסטנבול. מנהלת תחום מחקר המזרח התיכון באמנסטי, לין מאלוף, האשימה את סעודיה ב"הפרה מקוממת של זכויות אדם" ואמרה כי "מלבד מעצר של פעילים רק כי הביעו את השקפתם בדרכי שלום, מתברר שהם נתונים גם לסבל פיזי נוראי".

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הצהיר אמש כי ה-CIA לא הכריע באופן חד-משמעי לגבי האחריות של גורמים בכירים במשפחת המלוכה הסעודית - ובהם יורש העצר מוחמד בן סלמאן - לרצח של ח'אשוקג'י. עוד אמר טראמפ בפתח הבית הלבן כי אין בכוונתו להרוס את הכלכלה העולמית בכך שיפגין קשיחות מול סעודיה.

עוד אמר טראמפ שסעודיה סייעה לאמריקנים במחירי נפט נמוכים. לדבריו, סעודיה היא כוח שעשוי להוות משקל נגד לרפובליקה האסלאמית והדבר יכול לעזור גם לישראל. "אם נזנח את סעודיה, זו תהיה טעות נוראית", אמר טראמפ. הנשיא האמריקני אישר שייפגש עם יורש העצר הסעודי בפסגת ה-G-20 שתיערך בסוף החודש בארגנטינה.


אתר החדשות הטורקי האברטורק פרסם אתמול ציטוטים מתוך ההקלטות של רגעיו האחרונים של העיתונאי הסעודי שנרצח בקונסוליה הסעודית באיסטנבול. "שחררו את היד שלי! מה אתם חושבים שאתם עושים", נשמע חאשוקג'י באחת ההקלטות מהקונסוליה, לפי הדיווח המסתמך על גורמים ביטחוניים בטורקיה.

לפי הדיווח, בהקלטה בת 7 דקות נשמע העימות בין העיתונאי הסעודי לבין ארבעה חברי יחידת החיסול, באזור א' של חלוקת הוויזות בקונסוליה ב-2 באוקטובר. לאחר מכן, חברי הצוות לוקחים את העיתונאי לאזור ב' בקונסוליה, שם ממוקמים משרדי ההנהלה. בהקלטה מחלק זה נשמעים גם קולות של אלימות פיזית ועינויים.