אוטובוס הסוהרים שנשרף באסון הכרמל
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

אביה של ההרוגה באסון הכרמל נגד קידום מפקדה: "קצין שברח"

ניצב בדימוס זאב אבן חן, אביה של טופז, לכאן רשת ב': "נקבע עקרון שכל קצין כושל פונה לבית משפט". זאת לאחר שבית המשפט החליט לא למנוע את קידומו של מפקדה של בתו. עו"ד של המפקד: "לא נמצא בתפקודו שם רבב"
קלמן ליברמן
21 בנובמבר 2018
12:10

ניצב בדימוס זאב אבן חן, אביה של טופז אבן חן שנהרגה באסון הכרמל, התנגד הבוקר (רביעי) בכאן רשת ב' להחלטת בית המשפט לא למנוע את קידום מפקדה. בריאיון לתכנית "קלמן ליברמן" אמר אבן חן כי "שכחו שמדובר בקצין פחדן שברח. נקבע פה עקרון שכל קצין שהוא כושל ולא מקובל פונה לבית משפט עם עורך דין".

מדובר בהחלטת בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים, שפסק על ביטול החלטה של השר לביטחון פנים גלעד ארדן, לעכב את קידומו של סגן גונדר אמנון יהבי. לדברי אבן חן, בפסק הדין נכתב שצריך לקחת בחשבון את חלוף הזמן, עניין השכחה והמחילה. עניין השכחה והמחילה זה לא עניין של בית המשפט".

האזינו לריאיון המלא עם זאב אבן חן ופרקליטו של יהבי

"ארדן התנהג כמו גבר שבגברים, הוא היה רגיש, השתתף בפגישה קשה עם כעשר משפחות שכולות שבכו, ושמע את כל הדיונים. הוא העז להתמודד עם תפוח האדמה הלוהט הזה", המשיך אבן חן. " אני חושב שפסק הדין הזה, עם כל הכבוד לבית המשפט הוא הזוי. בית המשפט צריך לבדוק את ההליך, אין לו את הכישורים לדעת אם הוא קצין מקצועי".

עו"ד עודד סבוראי, פרקליטו של יהבי הגיב לפסק הדין בכאן רשת ב' ואמר כי "מבקר המדינה בדק את התפקוד שלו ולא נמצא שום רבב. יהבי, סוכם על ידי נציבת השב"ס, לתפקיד שמקדם בדרגה ובתפקיד. זה טעון אישור של שר. כשהשר מגיע להליט צריך להשתמש בארגז כלים רלוונטי. מה שקבע המחוזי, זה שהחלטת השר לפסול את הקצין, היא בלתי סבירה באופן קיצוני. השר לא החליט להעדיף אחרים על פניו, אלא לפסול אותו. ההחלטה הבלתי סבירה באופן קיצוני".  

סגן גונדר יהבי שימש בתפקיד מפקד קורס קצינים בשירות בתי הסוהר, בזמן אסון השריפה בכרמל לפני שמונה שנים. 37 הצוערים שנהרגו באוטובוס בדרכם לתגבור פינוי האסירים בכלא דמון, היו תחת פיקודו הישיר.