נתניהו עם המזכיר הכללי של ארגון ה-OECD
צילום: אי-פי

בגלל ההאטה בצמיחה: ה-OECD מנמיכים את התחזיות לישראל

בדוח נכתב כי הגירעון התקציבי שישראל נמצאת בו גבוה מדי וכי בנק ישראל צריך לשקול העלאה הדרגתית של הריבית. באוקטובר הגיע הגירעון ל-3.6% ובכך נפרץ יעד הגירעון שעומד על 2.9%
עמית תומר
21 בנובמבר 2018
13:19

דוח שפרסם היום (רביעי) ארגון ה-OECD, הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי, הוקדש פרק לישראל ובו נכתב כי הצמיחה של ישראל צפויה להימשך, אך הם צופים האטה עד שנת 2020. לפיכך, ה-OECD מנמיכים את התחזיות של ישראל. בדוח נכתב כי הגירעון התקציבי שישראל נמצאת בו גבוה מדי וכי בנק ישראל צריך לשקול העלאה הדרגתית של הריבית.

על פי הדוח, הריבית כיום נמוכה מאוד ולכן תחזית הצמיחה של ישראל תרד. ב-2018 עמדה הריבית על 3.6% והיא צפויה לרדת ל-3.3% עד 2020. בחודש אוקטובר הגיע הגירעון ל-3.6% ובכך נפרץ יעד הגירעון שעומד על 2.9%.

שלשום נפגש שר האוצר משה כחלון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והבהיר לו כי אין בכוונתו להפיל את הממשלה. לצד זאת, כחלון הציב תנאי – שהקואליציה לא תפגע במסגרת התקציבית.

ביום ראשון אישרה הממשלה את הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה לטובת תוכנית הגדלת שכר הגמלאים במשטרה ובשירות בתי הסוהר. טרם ההצבעה נערך דיון סוער בנושא, במסגרתו מנכ"ל משרד ראש הממשלה יואב הורוביץ קרא לעבר מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד: "אתה שקרן ושרלטן". באב"ד עזב את הדיון בזעם.