צילום: פלאש 90

החברה של לבייב: לבדוק את נסיבות מותה של העובדת שהתאבדה

LLD פנתה במכתב ליועמ"ש ודרשה ממנו להקים ועדת בדיקה: "נסיבות מותה של העובדת מעלות חשש כי נטלה את חייה מתוך מצוקה נפשית, בשל חקירה אגרסיבית וחסרת מידה"
תמר אלמוג ועמיחי שטיין
21 בנובמבר 2018
14:23

חברת LLD בבעלות לב לבייב, שעובדת שלה התאבדה על רקע חקירת פרשת היהלומים שבה היא מעורבת, פנתה היום (רביעי) במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ובו דרישה להקים ועדת בדיקה לנסיבות מותה. בחברה דרשו ממנדלבליט להוציא את החקירה מידי המשטרה כדי לבדוק את נסיבות מותה של העובדת.

בחברה טוענים כי הופעלו לחצים משמעותיים על העובדת מצד המשטרה, ודקות אחרי שקיבלה זימון לחקירה נוספת, נמצאה מתה: ״נסיבות מותה של העובדת מעלות חשש כי נטלה את חייה מתוך מצוקה נפשית, בשל חקירה אגרסיבית וחסרת מידה בימים האחרונים. אירוע זה מחייב בדיקה עצמאית ודחופה״. כמו כן, מתייחסים במכתב לביקורת שמתח בית המשפט בנוגע לנחקר אחר בתיק ורואים בכך מדד נוסף להתנהלות החקירה, כפי שפורסם בכאן חדשות.

המשטרה הודיעה כי אין בכוונתה להתייחס לאירוע מטעמי צנעת הפרט ובשל העובדה שהחקירה לקביעת נסיבות מותה עדיין בעיצומה. במשטרה הבהירו כי "כל ניסיון מצד גורמים בעלי עניין לקשור בין המקרה הטראגי לניהולה המקצועי של חקירת העבירות שבוצעו על פי החשד על ידי גורמים העובדים וקשורים לחברת LLD, מצביע על אי הכרת העובדות לאשורן ויש בו כדי להטעות את הציבור. משטרת ישראל פועלת כל העת ברגישות הנדרשת, תוך הקפדה יתרה על שמירת כבודם וזכויותיהם של חשודים ונחקרים".

הבוקר התראיינה ברשת ב' עורכת הדין של אחד החשודים בפרשה, עינת בן משה, שהתייחסה להתאבדות של העובדת, והאשימה את החוקרים כי הם מונעים מהחשודים קשר עם העולם החיצון. "אדם נורמטיבי שאין לו ניסיון בחקירות, מרגיש שזה סוף העולם". 

האזינו לריאיון המלא עם עורכת הדין עינת בן משה

אתמול פורסם תיעוד בלעדי בכאן 11 ממקום הימצאו של איש העסקים לב לבייב ברוסיה. בתמונות נראה לבייב בקבר האדמו"ר מחב"ד בעיירה לובביץ', כ-700 קילומטרים מהבירה מוסקווה, לאחר פרוץ החקירה בפרשה. במקביל, מתנהלים מגעים בין לבייב לבין המדינה כדי לתאם את הבאתו לחקירה בארץ. המטרה היא להביא את לבייב להיחקר מבלי להידרש להליך של חיקור דין, שעלול להימשך זמן רב ולאו דווקא להצליח.

זבולון לבייב, אחיו של איש העסקים, ועובדים נוספים בחברה נעצרו לפני כשבועיים בחשד לשורה של עבירות, ובית המשפט האריך את מעצרם מעת לעת. בהחלטותיו, קבע בית המשפט כי החשדות נגדם התבססו והתחזקו. על פי החשד, החברה פעלה באופן שיטתי להבריח יהלומים באמצעות בלדרים מרוסיה לישראל וחזרה. כעת מתנהלים מגעים בין לב לבייב לבין המדינה כדי לתאם את הבאתו לחקירה בארץ. המטרה היא להביא את לבייב להיחקר בארץ מבלי להידרש להליך של חיקור דין, שעלול להימשך זמן רב ולאו דווקא להצליח.