ירקות בסופר
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

דוח ממשלתי חושף את חלקן של רשתות המזון בהתייקרות הפירות והירקות

גם אתם הרגשתם את התייקרות מחירי הפירות והירקות בחודשים האחרונים? הדוח החדש חושף כי חלק מההתייקרות נובע מהרווח הגדול שרשתות המזון גוזרות על המוצרים. מבקר המדינה לפרסם דוח משלו על הסחבת במשרדי הממשלה בטיפול בתחום
עמית תומר
21 בנובמבר 2018
22:22

דוח ממשלתי חדש, שהתפרסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11, חושף את חלקן של רשתות המזון בהתייקרות מחירי הפירות והירקות בארץ בחודשים האחרונים ביחס לשנים עברו. השבוע שבר מחיר הבצל שיא, כאשר בדרך כלל מחירו הסיטוני עומד על פחות משלושה שקלים, אך כעת הוא עומד על שבעה שקלים לק"ג. 


הדוח נשען על בדיקה ממשלתית של פערי התיווך שנפרסה על פני שלוש שנים ובחנה באיזה מחיר קונות רשתות המזון סחורות מהחקלאים ובכמה הן מוכרות את אותן סחורות. הדוח קובע כי ב-2015 הרווח של החנויות על פירות וירקות היה סביר. שנה לאחר מכן, המצב השתנה. בעוד שעל כל מוצרי המזון הרוויחו הרשתות ב-2016 2.3% בממוצע, הרווח על הפירות והירקות היה גבוה פי אחד וחצי - 3.6%. אם מתמקדים ברשתות הגדולות בלבד: שופרסל, מגה, יינות ביתן ורמי לוי - שם הרווח גבוה עוד יותר - 6.7%. 

בירקות מסוימים, כמו הפטריות, הקישואים, האבוקדו והאפרסק גזרו הרשתות הגדולות קופון של יותר מ-20%. על שום הרווח של הרשתות עמד על יותר מ-28%. כל אלו הם רק נתוני 2016, שרואים אור באיחור של שנתיים ושופכים אור על תופעת התייקרות הפירות והירקות רק בדיעבד. במשרד מבקר המדינה, מחברים בימים אלה דוח על פעולות הממשלה לעידוד התחרות בשוק הפירות והירקות, ולכאן חדשות נודע שצפויה בו ביקורת על הסחבת של המשרדים בטיפול בתחום.