צילום: אי-פי

שב"כ: סיכלנו חוליית חמאס ביו"ש שהוכוונה מעזה

ארגון הטרור ניסה להקים תשתית באזור יהודה ושומרון, תוך שימוש בחולים מרצועת עזה שאושרה כניסתם לישראל לקבלת טיפול רפואי. מטרות חמאס היו קניונים, מסעדות ומלונות בשימוש חומרי נפץ מתקדמים
משה שטיינמץ
22 בנובמבר 2018
15:22

שב"כ הודיע היום (חמישי) כי סיכל תשתית טרור שהפעילו ראשי חמאס ברצועת עזה, ופעלה לבצע פיגועים ביהודה ושומרון. בשירות הביטחון אמרו כי מטרת החולייה הייתה להוביל להסלמה ביטחונית בזירות של רצועת עזה ויהודה ושומרון בו זמנית. יעדי הפיגועים היו קניון, מסעדה, מלון או רכבת.


כדי להשיג את יעדם, חמאס הכשיר את הפעילים הכנת מטעני חבלה והנחו אותם לסמן יעדים הומי אדם כמטרות לפיגועים."הפעילות שנחשפה שונה ממאמצי חמאס המוכרים בשנים האחרונות, בהיקפה ובפוטנציאל הסיכון ממנה", נאמר בהודעת השב"כ. "כך, היא מופעלת על ידי ראשי הזרוע הצבאית ברצועה ולא על ידי מגורשי עסקת שליט שהגיעו לרצועה מיהודה ושומרון".

בנוסף, נכתב עוד כי "הפעילים בגדה תודרכו להכנת מטענים באמצעות חומרי נפץ מתקדמים, שלא נעשה בהם שימוש עד כה ביהודה ושומרון. חקירת פרשייה זו מעלה פעם נוספת כי הזרוע הצבאית של חמאס עושה שימוש בחולים מרצועת עזה אשר ישראל מתירה את כניסתם לצורך טיפולים רפואיים מצילי חיים".

פעילות התשתית נחשפה בעקבות מעצרו של אויס רג'וב , פעיל חמאס בן 25, תושב העיירה דורא שליד חברון. אויס, נעצר על ידי שב"כ וצה"ל, לאחר שהחל במימוש המשימות אותן קיבל מהזרוע הצבאית. מעצרו התאפשר משום שסיפר לכמה מחבריו ובני משפחתו על פעילותו.

מחקירתו של אויס עלה, כי גויס על ידי פעיל מרצועת עזה. הפעיל פנה אליו בסמוך לחג הרמדאן האחרון והציע לו להתגייס לזרוע הצבאית של חמאס, וציין כי יעביר לו קורס בייצור מטעני נפץ עם הפעלה מרחוק. קשישה עזתית שהגיעה לישראל, כדי לקבל טיפול רפואי, העבירה לידי אויס מכנסיים שבתוכם נתפרה רצועת בד, עליה נכתבו הוראות ההפעלה של מכשיר סלולרי שקיבל מהרצועה - כך קיבל הדרכות על מטעני החבלה ממומחה בעזה.

אויס גייס שני פעילי חמאס שיעזרו לו לממש את הפיגועים באזור יהודה ושומרון. השניים הונחו על ידיו לאתר יעדים מתאימים לפיגוע בישראל ולהכין את חומר הנפץ למטען, בעוד הוא עצמו עבד על הכנת מערכת ההפעלה.