ארכיון
צילום: Lior Mizrahi / FLASH90

"המילה גרושה בעדה הדרוזית היא כמו קללה"

רונה סאלח מכפר מרר לא נכנעת לתכתיבי אנשי הדת בעדה, ובריאיון לערן זינגר בכאן רשת ב' היא מבהירה: "אנחנו במדינת ישראל לא בעזה. מה שמגיע לגבר בישראל מגיע גם לנו". האזינו לריאיון המלא
ערן זינגר
22 בנובמבר 2018
21:10

להיות אישה דרוזית וגרושה הוא מצב לא קל, כך מעידה רונה סאלח מכפר מרר. בריאיון לתכנית מרחאבית בכאן רשת ב' היא מספרת על הקשיים, וגם מתארת את מאבקה האמיץ לקבל את זכויותיה. "המילה גרושה בעדה הדרוזית היא כמו קללה", היא מסבירה.

האזינו לריאיון עם רונה סאלח בכאן רשת ב':

"אישה שרוצה להתגרש נלחמת על הילד שלה, היא חסרת אונים", מספרת סאלח. "אין חוק בישראל שמכתיב לך איפה לגור, איך להתלבש ולאן ללכת, אבל אצלנו לא מכבדים את החוקים. מסתכלים על אישה גרושה כאילו יש לה פגם, כאילו יש לה משהו לא טוב. המשפחות מפחדות, אין הורים שרוצים שהבת שלהם תתגרש".

"אם הדרוזים היו מתעסקים בעניינים שלהם ומפסיקים להתעסק בלאן הולכת אישה גרושה, איפה היא עובדת, היינו מגיעים לירח", המשיכה סאלח. "אצלנו האנשים מתעסקים בגרושה יותר מאשר בעצמם. אני מרגישה שאני רכוש של מישהו. זה לקום בבוקר ולחשב איך אני אתנהג, מה אלבש, מה יחשבו עלי, לדפוק חשבון לכל אדם בעולם. אצלנו אין כל כך הרבה בנות שיש להן את הקול לקום ולדבר ולהילחם על הזכויות שלהן".

סאלח סיפרה כי במשך תקופה מסוימת בני משפחתה התנכרו לה ואפילו אמה התרחקה ממנה. "האחים של אבא שלי לחצו על אימא שלי ולא יכולתי להתגורר במרר", היא מתארת בכאב. "אבל אין אימא שיכולה להתרחק מהבת שלה. אני מבינה אותה. הם מפעילים לחץ דתי וחברתי, רוצים להתערב בכל דבר".

"אנחנו במדינת ישראל, לא בעזה, לא בארץ ערבית", ממשיכה סאלח. "במדינה הזאת אף אחד לא יודע באמת מה קורה בתוך בית הדין בפנים".

סאלח לא נתנה לתכתיבי החברה לפעול עליה, והתעקשה להמשיך ולעסוק במקצועה, עיצוב שיער. היא פיתחה את דמותה ברשתות החברתיות והפיצה את המסרים המעצימים שלה, וזכתה לעשרות אלפי עוקבים ועוקבות. "אחרי שהתחילו הבעיות בבית הרגשתי שאני חלשה מדי, ורציתי אנשים שיהיה איתי ויראו את האמת", סיפרה. "ואז הופתעתי לגלות שאני לא לבד, התחלתי לפנות לבנות כדי שיצאו לאור ולא יוותרו".

לדברי סאלח, היא מבינה את אנשי הדת ומכבדת אותם, אך היא גם טוענת כי עליהם להבין שהעולם השתנה. "יותר נוח לשייחים לבוא לאישה כי היא נחשבת חלשה", היא מסבירה. "אבל הדברים השתנו. יותר נוח לשייחים לבוא נגדנו כי האישה נחשבת חלשה, אבל כולם צריכים לדעת שהדברים השתנו. הדרוזים צריכים להשתדרג, אחרת הנשים ימשיכו לסבול".

לסיום, ביקשה סאלח להעביר מסר: "כל אישה היא חזקה, אנחנו לא חלשות. אני רוצה שיהיה שוויון, מה שמגיע לגבר בישראל מגיע גם לנו. אני נלחמת על שלי, זה האופי שלי, לא מוותרת ולא אתן לאף אחד לקחת לי את הזכויות.