מפגינים פלסטינים
פלאש 90

ועדת המעקב פועלת לגינוי חוק הלאום במועצת האו״ם לזכויות אדם

בעקבות תלונות מוועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי וארגון עדאלה, הביעו ארבעה חברים במועצת זכויות האדם דאגה מהחוק ודרשו הבהרות מישראל
ערן זינגר
23 בנובמבר 2018
07:54

ארבעה נציגים של מועצת זכויות האדם של האו״ם פנו במכתב משותף לממשלת ישראל וביקשו הבהרות באשר לפגיעת חוק הלאום במעמדו ובזכויותיו של המיעוט הערבי בישראל, לרבות בענייני התיישבות, מעמד הערבית וההגדרה העצמית. ארבעת הכותבים הביעו בפנייתם את ״דאגתם העמוקה״ מחקיקת החוק, וביקשו לקבל את התייחסות המדינה למכתבם תוך 60 ימים, וזאת לפני העברת הדו״ח שלהם להתייחסות מועצת זכויות האדם של האו"ם.

ארבעת נציגי האו״ם שחתמו על הפנייה לישראל הם: הדווח המיוחד לזכויות תרבותיות, הדווח המיוחד לזכויות אדם בשטחים הכבושים 1967, הדווח המיוחד לנושאי מיעוטים, והדווח המיוחד לגילויי גזענות, אפליה גזעית ושנאת זרים.

פנייה זו של נציגי האו״ם באה בעקבות תלונות שהוגשו אליהם על -ידי ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי והרשימה המשותפת, כמו גם על-ידי ארגון עדאלה. לפני כחודשיים משלחת של ועדת המעקב קיימה שורה של פגישות במטה האו״ם בג׳נבה בהשתתפות יו״ר ועדת המעקב מוחמד ברכה וח״כ יוסף ג׳בארין.

״מדובר בהתפתחות חשובה במאבקנו נגד חוק הלאום בזירה הבינלאומית, ואנו שמחים שהכותבים הדגישו בפנייתם את הנושאים שהעלינו בפניהם. בשלב הבא נפעל כדי להביא להחלטה בינלאומית במועצת זכויות האדם של האו"ם נגד חוק הלאום״ - אמר ח״כ ג׳בארין.