הקליעים מהירי לעבר כלא איילון
צילום: שב"ס

הירי לעבר מתקני שב"ס: שני חשודים נעצרו ברומניה

השניים, תושבי ג'לג'וליה, נעצרו בעקבות פנייה של משטרת ישראל. מעצרו של חשוד אחר בירי לעבר כלא איילון ולעבר בית המעצר הדרים הוארך בחמישה ימים וחשוד רביעי שוחרר. ארדן: "ההתקפות על שב״ס מלמדות על המצוקה בה נמצאים ארגוני הפשיעה"
רום ליאור ואורלי אלקלעי
23 בנובמבר 2018
15:45
עודכן ב 17:50

שני תושבי ג'לג'וליה בשנות ה-20 לחייהם, החשודים בירי אל עבר כלא איילון ברמלה ובית המעצר הדרים באזור השרון, נעצרו היום (שישי) ברומניה לאחר שמשטרת ישראל פנתה לרשויות בבוקרשט. הם אמורים לעלות על מטוס חזרה לישראל ולהיעצר עם הגעתם. חשוד נוסף, תושב ג'לג'וליה בן 22, נעצר בכפר קאסם. המשטרה הודיעה כי צפויים מעצרים נוספים.

בית משפט השלום בפתח תקווה דן בהארכת מעצרם של שני תושבים אחרים בכפר בני 47 ו-23, החשודים גם הם בירי לעבר מתקנים של שירות בתי הסוהר (שב"ס). מעצרו של החשוד בן ה-23 הוארך בחמישה ימים ואילו החשוד השני שוחרר לאחר שהחשד לגביו הוסר. השניים חשודים כי ביצעו הלילה ירי לעבר כלא איילון ולפני יומיים ירו לעבר בית המעצר הדרים. בשני המקרים הקליעים גרמו נזק למבנים אך לא היו נפגעים בנפש. ההערכה היא כי השניים ניסו להלך אימים על אנשי שירות בתי הסוהר ולהשפיע על התנהלותם מול אסירים.

עו״ד שי טובים, שמייצג את אחד החשודים בירי לעבר כלא איילון הלילה: ״הוא בכלל לא היה שם. אם המשטרה תעשה עבודת מודיעין פשוטה היא תראה שהטלפון שלו היה במקום אחר. הוא עצמו היה במקום אחר, רחוק מאוד משם. הוא בכלל נעצר בג׳לג׳וליה״.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הנחה את המשטרה ואת שב״ס לתגבר את אמצעי האבטחה והמיגון סביב בתי הכלא ולהדק את האבטחה האישית סביב קצינים וסוהרים שהוגדרו כ״מאויימים״. "ההתקפות על שב״ס מלמדות על המצוקה בה נמצאים ארגוני הפשיעה, שראשיהם נמצאים בכלא ומגובשים נגדם כתבי אישום. לא רק שהמתקפות של חברי הארגונים לא ירתיעו אותנו אלא שהם יביאו לנחישות גדולה יותר במערכות אכיפת החוק למצות את הדין עם כל המעורבים", אמר ארדן בהערכת מצב טלפונית שקיים עם בכירים במשטרה ובשב"ס.

דובר שב"ס, גונדר משנה אסף ליבראטי, בהתייחסות לירי לעבר מתקני שב"ס: "בעקבות האירועים פעלנו הלילה באמצעות יחידות מבצעיות בשבעה בתי סוהר נגד ראשי ארגוני הפשע. בוצעו חיפושים בעשרות תאים ואנשים נשלחו לבידוד"


דובר שב"ס, גונדר משנה אסף ליבראטי, אמר היום: "בעקבות האירועים פעלנו הלילה באמצעות יחידות מבצעיות בשבעה בתי סוהר נגד ראשי ארגוני הפשע. בוצעו חיפושים בעשרות תאים ואנשים נשלחו לבידוד".

נוסף לאפשרות שהירי בוצע על רקע סיכול פעילות עבריינית של ארגון הפשע עודה, נבדקת אפשרות שמדובר בנקמה על התנגדות שב״ס והמשטרה לשחרר את ראש הארגון קוטייר עודה להלווית אחיו. בית המשפט קיבל את עמדת שב״ס והמשטרה והורה להם לשחרר את עודה רק לעלייה לקבר אחיו ולא להלוויה עצמה. מהמשטרה נמסר: "משטרת ישראל מוסרת כי היא רואה בחומרה רבה את הנסיונות להלך אימים על מערכות אכיפת החוק ותכביד את ידה על האחראים לאירועים אלה".

בשב״ס מתגברים את האבטחה סביב בתי הכלא, כמו באירוע במתחם הדרים חודדו שוב נהלי בטיחות ונבחנת אפשרות לתגבר אבטחה גם על אנשי סגל ספציפיים.