מהומות בגבול עזה
צילום: אי-פי

מטענים, בקבוקי תבערה ואבנים: כ-10,000 פלסטינים הפגינו בעזה

חלק מהפלסטינים התפרעו ומשרד הבריאות בעזה דיווח על 14 פצועים. שר הביטחון לשעבר ליברמן סייר בשדרות ותקף: "אנחנו ממשיכים להעביר דלק וכסף לרצועה ובמקביל הם ממשיכים לנסות לפגע"
אסף פוזיילוב ועומרי חיים
23 בנובמבר 2018
17:48

כעשרת אלפים פלסטינים הגיעו היום (שישי) לכמה מוקדים לאורך הגבול עם ישראל ברצועת עזה להפגנות השבועיות המכונות "צעדת השיבה". חלק מהפלסטינים התפרעו והשליכו לעבר החיילים מטענים, בקבוקי תבערה ואבנים. צה"ל הגיב בירי של רימוני גז. משרד הבריאות בעזה טען כי 14 פלסטינים נפצעו מירי של הצבא. 

סגן יו''ר הוועדה המחוקקת אחמד בחר אמר במהלך נאום שנשא באזור ההפגנות כי "אזור ח'אן יונס לימד את האויב הציוני שיעור אותו לא ישכח לעולם". בחר הוסיף כי "הסבב האחרון עינה את האויב הציוני מול העולם". עוד אמר בחר כי "עזה היא זו שמנצחת במערכה מול הכיבוש - מערכה ביטחונית צבאית ופוליטית ש'העיפה' את שר הביטחון הציוני ובעזרת אללה 'תעיף' את ראש הממשלה הטרוריסט הפושע".

שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן סייר היום בשדרות ותקף: "הממשלה אינה מתפקדת, מנסה לשרוד. אנחנו ממשיכים להעביר דלק וכסף לרצועה ובמקביל הם ממשיכים לנסות לפגע". ליברמן אמר כי העברת הכסף לחמאס היא "אבסורד" לאחר שאתמול פורסם כי שב"כ חשף חולייה של מחבלים ביהודה ושומרון שפעלה מעזה.

"בחודש הבא נעביר עוד 15 מיליון דולר ובמקביל הם מנסים להוציא פיגועים. הסדרה לא כוללת בכלל פיגועים. זה מצב אבסורדי. לכולם ברור שצריך להכניע את הטרור ולא להכנע", אמר שר הביטחון לשעבר.

שב"כ הודיע אתמול כי סיכל תשתית טרור שהפעילו ראשי חמאס ברצועת עזה, שפעלה לבצע פיגועים ביהודה ושומרון. בשירות הביטחון אמרו כי מטרת החולייה הייתה להוביל להסלמה ביטחונית בזירות של רצועת עזה ויהודה ושומרון בו זמנית. יעדי הפיגועים היו קניון, מסעדה, מלון או רכבת.

כדי להשיג את יעדם, חמאס הכשיר את הפעילים להכין מטעני חבלה והנחה אותם לסמן יעדים הומי אדם כמטרות לפיגועים. "הפעילות שנחשפה שונה ממאמצי חמאס המוכרים בשנים האחרונות, בהיקפה ובפוטנציאל הסיכון ממנה", נאמר בהודעת השב"כ. "כך, היא מופעלת על ידי ראשי הזרוע הצבאית ברצועה ולא על ידי מגורשי עסקת שליט שהגיעו לרצועה מיהודה ושומרון".

בשבוע שעבר דיווחו הפלסטינים על 40 פצועים, 18 מהם מאש חיה, בעימותים האלימים בגבול הרצועה. אלפי פלסטינים הפגינו בכמה מוקדים לאורך הגדר אך רובם לא הגיעו אליה. בכמה מקומות המפגינים התקרבו אל הכוחות, הבעירו צמיגים ויידו אבנים אל לוחמי צה"ל. החיילים הגיבו בירי ובאמצעים לפיזור הפגנות.