רה"מ נתניהו ואבו מאזן בארה"ב
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

שר החוץ הרוסי הציע שוב: נארח שיחות בין ישראל לפלסטינים בלי תנאים מוקדמים

שר החוץ הרוסי לברוב הדגיש כי לא ניתן להביא ליציבות במזרח התיכון בלי לפתור את "הבעיה הפלסטינית". לברוב ציין כי רוסיה תמשיך לתמוך גם במאמצי הפיוס הפנים פלסטיניים
יותם רוזנוולד
23 בנובמבר 2018
17:26

שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב חזר היום (שישי) על הצעתם של הרוסים לארח שיחות בין מנהיגי ישראל והפלסטינים "בלי תנאים מוקדמים". בנאום בפורום מדינות הים התיכון בבירת איטליה רומא הדגיש הבכיר הרוסי כי יהיה בלתי אפשרי להביא יציבות לאזור הים התיכון בלי לפתור את "הבעיה הישנה ביותר" -"הבעיה הפלסטינית".

לברוב אמר כי רוסיה תמשיך לתמוך במאמצי הפיוס הפנים פלסטיניים, בין רצועת עזה לרמאללה ותמשיך לתמוך בחידוש הדיאלוג הישיר בין הישראלים לפלסטינים. שר החוץ הרוסי התייחס למעמדה של רוסיה בעולם וציין כי הוא רוצה לייצר דיאלוג עם מדינות אחרות שנשען על כבוד הדדי ולא על פחד. 

בחודש מארס פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו סרב להצעת רוסיה לקיים פסגה מדינית בהשתתפות יו"ר הרשות הפלסטינית. רוסיה הציעה לקיים את מפגש הפסגה במוסקבה או בכל מקום אחר כבר לפני יותר משנה וחצי.

לאחר פנייה של הפלסטינים, ההצעה נמסרה גם לנתניהו וגם לאבו מאזן. נתניהו תחילה הסכים, והציב תנאי: שאבו מאזן יגיע בלי תנאים מוקדמים. יו"ר הרשות הפלסטינית הסכים לכך - אך אז חזר בו ראש הממשלה מהסכמתו וסרב לאותה פגישה.