כלא הדרים
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לאחר שיחה עם קוטייר עודה מעריכים - אנשיו ירו באופן עצמאי

אנשי מודיעין בשב"ס שוחחו עם העבריין על אירועי הירי אל מתקני הכליאה. ראש זרוע חקירות בלהב 433 הסביר כי מדובר בארגון פשיעה שהתרסק ושעשרות מחבריו נמצאים בכלא. עורכת דינו של עודה הכחישה: "את בעיותיו מול שב״ס הוא פותר בדרכים חוקיות"
רום ליאור
23 בנובמבר 2018
21:39

בשיחה של אנשי מודיעין בשירות בתי הסוהר (שב"ס) הערב (שישי) עם העבריין קוטייר עודה, עלה כי מי שעומד מאחורי הירי לעבר מתקני הכליאה הלילה ושלשום לפנות בוקר הם אנשיו. ראש זרוע חקירות בלהב 433 ניצב משנה בועז בלאט הסביר בריאיון לאמיר בר שלום ב"חדשות השבוע" בכאן 11 כי מדובר בארגון פשיעה שהתרסק ושעשרות מחבריו נמצאים בכלא. ראש מנהל תכנון בשב"ס, תת גונדר חזי מרקוביץ', הסביר בתכנית כי עודה ואחרים מנסים לשפר את תנאיהם בכלא ואחת הדרכים היא "להלך אימים".


עורכת הדין רויטל סבג שקד, המייצגת את עודה מסרה בתגובה: "עודה מכחיש את הדברים לחלוטין. את בעיותיו מול שב״ס הוא פותר בדרכים חוקיות ובאמצעות עתירות המוגשות לבית המשפט". ראש זרוע חקירות בלהב 433 בלאט הדגיש כי אירועי הירי הם "בסך הכל פרק מתוך סיפור ארוך מאוד" והסביר כי אי אפשר להגיע להצלחה של מאה אחוזים. "אין פה משהו שיטתי ומאורגן, אבל אנחנו נגיב בחומרה", ציין קצין המשטרה והוסיף כי "המשטרה עשתה עבודה שלא עשו באף מקום בעולם".


ראש מנהל תכנון בשב"ס, תת גונדר חזי מרקוביץ', אמר בתכנית כי ארגוני הפשיעה בתוך בתי הסוהר לא מפסיקים לנהל אירועים כאלה. "גם קוטייר עודה ואחרים מנסים לשפר את התנאים שלהם בבית הסוהר, כשהם מסורבים, אחת הדרכים היא להלך אימים. גם אותו אסיר וגם אחרים לא ישנים טוב בלילה", אמר מרקוביץ' לאמיר בר שלום. 

מרקוביץ' הדגיש כי כל מי שעובד בבית סוהר מודע לסיכונים ואירועי הירי מעידים על כך שאין הנחות לארגוני הפשיעה בבתי הכלא. ראש מנהל התכנון בשב"ס ציין כי קוטייר עודה נמצא בבידוד בגלל אירוע שלילי שהיה מעורב בו בלי קשר לאירועי הירי.


הלילה ירו אלמונים כמה עשרות קליעים לעבר כלא איילון שברמלה. לא היו נפגעים באירוע. זוהו כמה פגיעות במגדל השמירה הדרומי של המתקן שהיה מאוייש בזמן הירי. גם במפקדה של המתקן זוהו פגיעות ונגרם נזק לרכוש. בכירים בשירות בתי הסוהר הגיעו לזירה זמן קצר לאחר הירי וביצעו הערכת מצב.

שלשום נורו יריות מרכב נוסע אל בית המעצר הדרים באזור השרון. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. בסריקות במקום נמצאו קליעים רבים של תת מקלע. ההערכה היא שהירי הוא ניסיון של אחד מארגוני הפשיעה להעביר מסר לשירות בתי הסוהר.